Performans Sanatının Kraliçesi Marina Abramovic

Marina Abramovic 1946 yılında Belgrad, Yugoslavya’da doğmuştur. Babası 2. Dünya Savaşı’nda Faşizme karşı verdiği mücadeleden ötürü savaş sonrasında kahraman ilan edilmiştir.

Babası tarafından terk edildikten sonra annesi, Devrim ve Sanat Müzesi’nin müdürlüğünü yapmaya başlamıştır.

Performans Sanatının Kraliçesi Marina Abramovic

Abramovic bu yıllarda güzel sanatlar akademisinde eğitim görmüştür.

Annesinin disiplinli bir insan olmasından dolayı Abramovic gece en geç saat onda eve dönmeliydi.

Marina Abramovic ve Ulay | Dijital Dergi

Abramovic aldığı sıkı aile eğitimi sayesinde kendi özgürlükçü yapısı ile beraber enerjisinin çoğaldığını belirtmiştir.

Marina 1975 yılından kendisi gibi bir performans sanatçısı olan Ulay ile tanışmıştır.

Marina Abramovic Performansları

İlişkileri süresince birlikte birçok farklı eserler yaratmayı başarmışlardır.

Birlikte sergiledikleri en çarpıcı performanslardan birisi “Breathing in/Breathing out” adlı çalışmadır. Bu performansta çift öpüşerek birbirlerinin ciğerlerindeki hava ile nefes almışlardır. Bu performans 17 dakika sürmüştür.

Performans Sanatçısı Marina Abramovic | Dijital Dergi
Breathing in / Breathing out

Sanatçının sınırları zorladığı bir diğer çalışması ise “Rhythm-0” dır. Bu çalışmada yanındaki masada parfüm, gül, bıçak, kuş tüyü, jilet, mermi, tabanca, testere, kibrit gibi malzemeler yer almaktadır. Masadaki notta izleyicilerin bu aletler ile Marina’ya istediklerini yapabilecekleri yazmaktadır. Gösteri ilerleyen zamanlarda sosyal deneye dönüşmüştür. İnsanın fırsat bulduğunda ne kadar acımasız olabileceği gözler önüne serildi. Çevredekiler, masanın üzerindeki aletlerle Marina’ya işkence etmeye başladılar. Cinsel temas dahil vahşet görüntüleri ortaya çıktı. Ancak bir ziyaretçinin Marina’ya silah doğrultmasının ardından gösteri sona ermiştir.

Marina Abramovic Rhythm 0 Çalışması Öncesi | Dijital Dergi
Marina Abramovic Rhythm-0 Çalışması (Öncesi)
Marina Abramovic Rhythm-0 Çalışması (Sonrası)
Marina Abramovic Rhythm-0 Çalışması (Sonrası)

Bir başka çalışmada ise Marina ve Ulay bir müze içerisinde bir masada karşılıklı olarak oturmuşlar ve sadece birbirlerine bakarak iletişim kurmuşlardır. Bu çalışmaya “Nightsea Crossing’” adını vermişlerdir.

“Great Wall” isimli çalışmada ise çift Çin Seddi’nde bir performans sergilemek istemişlerdi. Zorla alınan izinlerden sonra Ulay’ın kendisini aldattığı ve kadının hamile olduğu ortaya çıkmıştır. Bunun üzerine çift ayrılık kararı almıştır. Çift ayrılığı performanslarına yansıtmışlardır. Çin Seddi’nin farklı uçlarından birbirlerine doğru 3 ay boyunca yürüyüp ortada buluşmuşlar son kez birbirlerine bakmış, sarılmış, dokunmuş ve ayrılmışlardır.

Nightsea Crossing Marina Abramovic | Dijital Dergi
Nightsea Crossing

Marina ve Ulay birbirlerini 21 yıl görmemişlerdir. Marina “Nightsea Crossing” adlı performansa benzer bir performans sergilemiştir. Bu performansta ziyaretçiler 1 dakika boyunca Marina’nın karşısına geçmiş ve birbirlerine bakarak iletişim kurmaya çalışmıştır. Sürpriz konuk ise Ulay’dır.

Son olarak Marina Abramovic’in sanatı için söylediği sözlerle içeriğimizin sonuna gelelim.
“Bu bir tiyatro değil oyunu tekrarlarsınız bir başkası oynayabilir. Tiyatroda elinizi bir bıçakla kesebilirsiniz ve kan akar oysa bıçak da kan da gerçek değildir. Performansta ise bıçak da kan da sanatçının bedeni de gerçektir.”