No menu items!

Maden Suyu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Tavsiye Yazılar

Diğer su türlerinin aksine, maden suyu kaynağında şişelenir ve doğal mineralleri ve diğer elementleri içerir.

Soda ve maden suyu aynı şey değildir. Soda, içme suyuna karbondioksit ve bikarbonat katılarak elde edilir. Maden suyu ise doğal bir içecektir. Sodanın mideyi rahatlatma harici hiçbir işlevi olmamasına karşın maden suyu çok faydalıdır.

Maden suyu, yüksek miktarda mineral, magnezyum, kalsiyum, bikarbonat, sodyum, sülfat, klorür ve flüorür dahil olmak üzere birçok doğal bileşik içerir. Bu minerallerin türleri, miktarları, tadı ve yararları değişebilir. Bu değişkenlik suyun nereden geldiğiyle ilişkilidir.

Maden Suyunun Sağlığa Faydaları

Kemik Sağlığını Arttırır


Yeterli kalsiyum alımı, kemik gelişimi ve bakımı için faydalıdır. Maden suyu iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Yapılan çalışmalarda, maden suyundan elde edilen kalsiyum miktarının süt ürünlerinden elde edilen miktardan fazla olduğunu göstermiştir.

255 postmenopozal kadın arasında yapılan bir çalışmada, düzenli olarak kalsiyum bakımından zengin mineralli su içenlerin, düşük kalsiyumlu su içenlere göre daha sağlıklı kemik kütle yoğunluğuna sahip oldukları görüldü. Ayrıca, maden suyunda bulunan bikarbonat ve magnezyum da kemik gelişimine katkı sağlayabilir.

Tansiyonu Düşürmeye Yardımcı Olabilir

Yetersiz kalsiyum ve magnezyum seviyeleri, yüksek tansiyona neden olmaktadır. Yapılan çalışmalarda, magnezyum ve kalsiyum bakımından zengin içme sularının, kan basınç seviyesini düşürdüğü görüldü. Doğal mineralli su her iki maddeyi de ihtiva eder. Bu sebeple yüksek tansiyonun düşürülmesinde ciddi katkıları vardır.

Sınırda yüksek tansiyonu olan 70 kişide yapılan 4 haftalık bir çalışmada, günde en az 1 litre doğal mineralli su içmenin kan basınç seviyesini önemli ölçüde düşürdüğü görüldü.

Kalp Sağlığına Katkı Sağlar

Karbonatlı maden suyu kalp hastalıklarına karşı koruyucudur. Menopoz sonrası kadınlarla yapılan çalışmada, günde 0.5-1 litre karbonatlı maden suyu içmenin, trigliserit ve LDL (kötü) kolesterol seviyelerini düşürürken, HDL (iyi) kolesterol seviyelerini arttırdığını görüldü.

Kabızlık Karşı Etkilidir

Magnezyum bakımından zengin doğal mineralli su kabızlığın önlenmesine yardımcı olabilir. Araştırmalar magnezyumun bağırsaklara su çektiğini ve bağırsak kaslarını gevşettiğini göstermiştir.

Fonksiyonel kabızlığı olan 106 kişiden oluşan 6 haftalık bir çalışma yapıldı. Günde 500 ml magnezyum ve sülfat bakımından zengin maden suyunun içilmesi, bağırsak hareket sıklığını ve dışkı kıvamını arttırdığı tespit edildi. Ayrıca, mineral içeriğine bakılmaksızın, yeterli sıvı alımının sindirimi artırdığı ve düzenli bağırsak hareketlerinin korunmasına yardımcı olduğu bilinmektedir.

Zararları

Her ne kadar maden suyu içmek faydalı olsa da, içinde bulunan bileşiklere karşı tolerans gelişimi yüksek olanlar dikkat etmelidir. Plastik şişelerdeki maden suyunun mikro plastik içeriği hakkında tartışmalar devam ediyor. Mikro plastiklerin uzun vadeli sağlık etkileri bilinmemekle birlikte, bu küçük parçacıkların vücutta birikebileceği ve iltihaplanmayı artırabileceği düşünülmektedir.

Köpüklü maden suyu normal suya göre daha asitlidir. Çok fazla aside maruz kalmak diş minesine zarar verebilir. Köpüklü maden suyu, diş minesine normal musluk suyundan biraz daha fazla zarar verdiği, şekerli meşrubatlardan ise 100 kat daha az zarar verdiği tespit edildi.

Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler