Ludwig Van Beethoven

Tüm zamanların en önemli müzisyenlerinden biri olarak kabul edilen piyanist ve besteci.

16 Aralık 1770’te Almanya’nın Bonn şehrinde doğdu. Dedesi ve babası Müzisyen olduğu için Müziğin içinde büyüdü. Küçük yaşta babası tarafından ağır bir müzik eğitime tabi tutulan Beethoven, piyano ve keman çalmayı öğrendi ve beste yapmada ilk bilgileri edindi. Ünlü bestecilerin sanatını inceledi. Gösterdiği başarıdan dolayı Köln başpiskoposu tarafından Mozart ile çalışmak üzere Viyana’ya gönderildi (1787). Fakat, burada çok kalamadı. Annesinin hastalığı nedeniyle Bonn’a döndü. Ailesi mali durumu başlangıçta iyi olsa da dedesinin ölümü ve babasının alkolik olması nedeniyle bozuldu. Bu nedenle Beethoven 11 yaşına geldiğinde okulu bırakmak zorunda kaldı. 18 yaşında ise ailesinin geçimini sağlamak için çalışmaya başladı. Beethoven, kardeşlerinin bakımını üzerine almak zorunda kaldı.

1792’de Haydn’dan ders almak üzere ikinci kez Viyana’ya gitti. Beethoven, yalnız Haydn’dan ders almakla kalmadı. Başkalarıyla da müzik çalışmaları yaptı. O yıllarda Viyana’nın soyluları müziğe çok önem veriyorlardı. Mozart ölmüştü. Genç sanatçı, piyano virtüözü olarak büyük ün sağladı. 1796’da çeşitli şehirlerde konserler verdi. Berlin’de II. Vilhelm’in karşısında çaldı. Bundan sonra, siyasal durum nedeniyle turneye çıkmadı.

Beethoven’de 1800 yılında sağırlık belirtileri başladı. Bu durum, hayata küsmesine neden oldu. İnsanlardan uzak kalmak istiyordu. 1802’ye kadar konserlerini sürdürdü. İyi olmayacağını anlayınca çok sıkıntı çekti. İntihar etmeyi bile düşündü. 1819 da tam sağır oldu. Bütün gücüylü beste yapmaya verdi. Günlerini Viyana yakınlarındaki köylerde geçiriyor, uzun yürüyüşlerle kendisini avutmaya çalışıyordu.

Eserlerinin yayımlanmasından önemli gelir sağladı. Yakın ve ona bağlı dostları da vardı. 26 Mart 1827’de Viyana’da sirozdan öldü. Cenazesine kalabalık bir kitle iştirak etti.

Beethoven’in eserleri üç dönemde incelenir. Birinci dönemde Mozart ile Haydn’ın etkisi görülür. Sanatçı kişiliğini de yansıtmıştır. Beethoven, öteki çağdaşları gibi halk müziğinden yararlanmıştır. İkinci dönemi, çalgı ve orkestra araştırmalarıyla belirlenir. Geleneksel kalıplar içinde dramatik etkiler yaratmaya çalışmıştır. Üçüncü dönemde, biçimde daha özgür davranmıştır. Klasik üslupta en son ulaşılan anıtsal eserler vermiştir.

Beethoven, müziğe gerekli önemin verilmesini sağlamış, eserlerinde bütün halka seslenmiştir. Onun XIX. yüzyıl müziği üzerinde büyük etkileri olmuştur. Schubert, Schuman, Mendelshon, Brahma ona olan hayranlıklarını belirtmişlerdir. Beethoven çok sayıda çalgı eserleri, sahne eserleri ve ses eserleri bestelemiştir. Bunlar arasında, piyano, keman, viyolensel için sonatlar, 5 piyano konçertosu, 1 keman konçertosu ve 1 üçlü konçerto, 9 senfoni, Prometheus’un yaratıkları (bale), Fidelio (opera), üvertürler, lidler, ardyalar, kantatlar, oratoryolar bulunmaktadır.