No menu items!

Levni

Tavsiye Yazılar

Türk minyatür ve tezhip sanatçısı.

Edirne’de doğdu ancak doğum yılına ilişkin bilgiler bulunmamaktadır. Asıl adı Abdülcelil Çelebi’dir. Eserlerinde “Levni” takma adını kullanmıştır. Aşıklığın haricinde çok iyi bir minyatür ustası ve ressam olan Levni, özellikle minyatür sanatını daha iyi icra edebilmek için küçük yaşta İstanbul’a gelerek saraya girmiştir. İlk dönemlerde nakkaşhanede görev yapan Levni burada sanatın inceliklerini öğrendi ve meşhur oldu.

Murakkalar, Levni
Levni; Murakkalar, Saz Heyeti

Levni’nin ilk dönem eğitimine ilişkin kaynaklar sınırlıdır. Ancak donanımlarından ve becerilerinden yola çıkılacak olursa iyi bir eğitim gördüğü söylenebilir. İstanbul’da ünlü nakkaşlardan ders aldı ve kısa sürede “saray başressamı” (nakkaşbaşı) oldu.

Levni
Levni; Surname-i Vehbi, İp Cambazlarının Gösterisi

Dönemin en güçlü sanatçılarından biri olan Levni, ölene kadar saray çevresinde ve halkta büyük saygı görmüştür. 1732 yılında ölen Levni’nin mezarının nerede olduğu bilinmemektedir.

Levni
Levni; Murakkalar, Uyuyan Genç Erkek

Minyatür sanatında alışılagelmiş kuralları aşarak büyük bir çığır açtı. Eserlerinde derinlik göze çarpan Levni, renk uyumu, hareket kıvraklığı ve yüz ifadeleriyle de dikkat çekti. Levni’nin en önemli eserleri “Padişahlar Albümü” ile “Sûrnâme” dir.

Levni ve Eserleri
Levni; Silsilename, III. Ahmet Portresi

“Padişahlar Albümü”nde Osman Bey’den 3. Ahmet’e kadar olan padişahların minyatürlerini resmetmiştir. Sûrnâme’de ise 3. Ahmet’in çocukları için yaptırdığı sünnet düğününden sahneleri gösteren resimler yer alır.

Levni Kimdir
Levni; Surname-i Vehbi, III. Ahmet’e Hediye Sunumu
Önceki İçerikJohann Sebastian Bach
Sonraki İçerikAnimizm
Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler