No menu items!

Kristof Kolomb

Tavsiye Yazılar

Amerika kıtasını ilk kez sistematik bir biçimde inceleyen ünlü İtalyan denizcisi, kâşif (1451-1506).

1451 yılında Cenova’da yoksul bir dokumacının oğlu olarak dünyaya geldi. Daha küçük yaşta iken denizci olmak istiyordu. Gezi kitapları okudu. Bir süre dokumacilik yaptı. Yirmi beş yaşında iken Portekiz’e gitti, orada evlendi. Denizcilikle ilgili bilgiler öğrendi. Deniz seferlerine katıldı. Dünyanın yuvarlak olduğu kanısında idi. Batıya doğru giderse, Hindistan’ı bulacağına inanıyordu. 1476’da Atlantik Okyanusu’na doğru ilk yolculuğunda kötü bir olay yaşadı. Birlikte yelken açtığı ticari filo, Portekiz kıyılarında Fransız denizciler tarafından saldırıya uğradığı ve canını zor kurtardı. Gemisi yandı ve Kolomb, Portekiz kıyılarına yüzmek zorunda kaldı.

Kolomb katıldığı Afrika seferlerinde ve ticari faaliyetlerinde edindiği tecrübelerle Hindistan’ı bulacağına inanıyordu. Kendisine bu yolda gerekli yardımın yapılması için Portekiz kralına baş vurdu; fakat bir sonuç alamadı. Sonra İspanya’ya gitti. Planını İspanya kraliçesi İsabella’ya açıkladı. Kraliçe Ísabella ile kral Fernando (Katolik Ferdinand) onunla ilgilendiler. Gırnata’nın Müslümanlardan alınmasından sonra Kristof Kolomb’a karavel cinsinden üç gemi (Santa Maria, Pinta, Nina) ile yüz gemici verdiler. Kendisini, keşfedeceği bütün ülkelere genel vali atadılar.

Kristof Kolomb, 3 ağustos 1492’de küçük filosu ile Palos’tan yola çıktı. Kanarya adalarına uğradı. Sonra bilmediği bir denizde hep batıya doğru ilerledi. Günler geçti; hiç bir kara parçası görünmedi. Tayfalar, kendisine karşı çıktılar. Güç ve sıkıntılı bir yolculuktan sonra, 11-12 ekim gecesi, Amerika’nın Bahama adalarına ayak bastı. 36 gün süren bu yolculuktan sonra keşfettiği yere San Salvador (kutsal kurtuluş) adını verdi. Daha da batıya giderek Büyük Antiller’e ulaştı. Küba ile Haiti’yi keşfetti. Fakat, büyük ve zengin bir kent bulamadı. Buralarda esmer insanların oturdukları birkaç köyden başka bir şey yoktu.

Kristof Kolomb, Hindistan’ın çok yakınında bulunduğunu sandığı için bu adalara Batı Hint adaları ve burada yaşayanlara da Hintli adını verdi. Keşfettiği ülkeler hakkında bilgi vermek üzere çeşitli armağanlarla İspanya’ya döndü. Palos’ta parlak bir törenle karşılandı. Kendisine amirallik ve kral yardımcısı unvanı verildi.

Kısa bir süre sonra, on yedi gemiyle yeniden yola çıktı (1493). Üç yıl süren bu yolculuğu sırasında Dominik’i, Guadeloup’u Porto Rico’yu (Puerto Rico), Jamaika’yı ve Küba’nın güneybatı kıyıları keşfetti. Bu sefer sırasında yerli halkla (Kızılderililer) İspanyollar arasında savaş başladı. Kristof Kolomb, üçüncü yolculuğunda asıl kıtaya çıktı. Fakat yerlileri koruduğu için gözden düştü. Dördüncü ve son seferinde Orta Amerika ile Darion körfezi arasındaki Honduras kıyılarını dolaştı. Düşmanlarının ve kendisini çekemeyenlerin saldırısına uğradı. Zincire vurularak geriye getirildi. Yoksulluk içinde bir han odasında öldü.

Önceki İçerikWinston Churchill
Sonraki İçerikCoğrafi Keşifler
Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler