No menu items!

Klinik Psikoloji Hakkında

Tavsiye Yazılar

Klinik Psikoloji Nedir?

Klinik psikoloji, psikoloji biliminde lisans eğitimi tamamlandıktan sonra “klinik psikoloji yüksek lisans” programlarına kabul edilme koşuluyla girilen ve gelişim psikolojisi, deneysel psikoloji, psikometri, sosyal psikoloji, sağlık, trafik ve spor psikolojisi gibi isimlerle anılan uzmanlık alanlarından biridir.

Klinik psikologlar, henüz başlangıç aşamasındaki ruh hastalıklarını önleyebilme ve ruh sağlığını koruyucu uygulamalardan, erken müdahaleye; basit uyum sağlama problemlerinden, uyumsuzluk problemlerine ve hastane yatışı gerektiren durumlara kadar geniş bir alanda aktif rol oynayabilirler.

Diğer tüm psikologlar gibi klinik psikologlar da “davranış”ı anlamaya çalışırlar. Klinik psikologların özellikle ilgilendiği konu insanın “normal” ve “normal dışı” davranışlarıdır. İkinci özellik, klinik psikologların aynı zamanda araştırmacı olmalarıdır. Klinik psikologlar insan davranışlarını araştırırlar ve araştırmalarla elde edilen bu bilgileri pratikle bütünleştirerek uygularlar. Üçüncü özellik, klinik psikologların ölçme değerlendirme fonksiyonlarıdır. Gözledikleri ve inceledikleri kişilerle ilgili kararlarını temellendirebilmek için çeşitli yöntemlerle bilgi toplarlar. Klinik psikologların dördüncü özelliği de genellikle psikolojik açıdan sorunları, sıkıntıları olan stresli kişi ya da gruplara yardım etmeleri ve gerektiğinde koruyucu ruh sağlığı çalışmaları yapmalarıdır.

Klinik psikolog olabilmek için bu alanda en az “yüksek lisans” derecesi almak gerekir. Bu alandaki yüksek lisans programları, üniversitelerin psikoloji bölümlerinde açılmaktadır. Bu programlarda; psikopatoloji, psikoterapi, araştırma yöntemleri, istatistik, kişilik ve zeka testleri ile bilişsel süreçler gibi derslerin bulunması gerekmektedir. Bu derslerin yanında, mutlaka süpervizyonlu çocuk ve yetişkin terapi seansları ile alanda belli bir araştırmaya dayalı bir tez çalışması da gereklidir.

Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler