Kim Yo-jong

Genel Bakış
Kim Yo-jong, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un küçük kız kardeşidir. 2007’de katıldığı Kore İşçi Partisi’nde (WPK) Babası Kim Jong-il’in sekreterliği yaptı. Babasının ölümünden (2011) sonra abisi Kim Jong-un devlet başkanı oldu. Bu değişiklikten sonra partide öne çıkan Kim Yo-jong etkili bir kişi haline geldi.
2015 yılında Choe Song ile evlenen Kim Yo-jong’un, 2015’te ve 2018 Kış Olimpiyatlarında hamile olduğuna dair bilgiler mevcut. Ancak çocukları hakkında herhangi bir bilgi bulunmuyor.

Çocukluğu ve Eğitimi

26 Eylül 1987’de doğdu. Çocukluk yılları Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’da geçti. Hayatının bu dönemine ilişkin bilgiler sınırlıdır. 1996 yılında eğitimi için İsviçre’ye gönderildi. Abisi ile birlikte eğitim gören Kim’in kimliği gizli tutuldu.

Siyasi Kariyeri

2007 yılında Kore İşçi Partisi’ne (KİP) dahil oldu. Dönemin Kuzey Kore lideri Kim Jong-il’in (Kim Yo-jong babası) sekreterliğini yaparak siyasi kariyerine başlangıç yaptı. Kim Jong-il ölümü ile kariyeri tırmanışa geçti.

Halası Kim Kyong-hui tarafından özel olarak hazırlanan Kim Yo-jong, Kim Kyong-hui’nin kocası Jang Song-thaek’in idam edilmesi onu iktidar partisinin önde gelen kadın figürlerinden biri yaptı.

Kim Yo-jong

2014 yılının sonlarında Ulusal Savunma Komisyonu’nun müdürü oldu. Üç yıl sonra KİP’in siyasi bürosunda yedek üye oldu ve Yüksek Halk Meclisi’ne seçildi. 2019 parlamento seçimlerinde Killimgil bölgesinde temsilci oldu.

2018 Olimpiyatları: Dünya Onu Tanıdı

Güney Kore’nin Pyeongchang kentinde düzenlenen 2018 Kış Olimpiyatları, Kore Savaşı’ndan (1953) sonra Kuzey Kore yönetici ailesinin üst düzey temsilcilerinin ilk ziyaretine sahne oldu. Kim Yo-jong, Kuzey Kore heyetinin resmi başkanı olmasa da, Başkan Moon ile yaptığı görüşmeler ve Olimpiyatların açılış töreninde ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in arkasında oturmasıyla dikkatleri üzerine çekti.

2018 Kış Olimpiyatları / Kim Yo-jong, Müke Pence ve Şinzo Abe

ABD ile Müzakereler

Kim Yo-jong, Abisi Kim Jong-un’un Donald Trump’la yaptığı görüşmelere eşlik etti. Bu zirvelerden olumlu sonuç elde edemeyen Kuzey Kore lideri Kim Jong-un kız kardeşini suçladı ve onu politbürodan çıkardı.Kim Yo-jong