1. Besin Değeri Çok Yüksektir

Karnabaharın kalori değerleri düşük ancak vitamin içeriği çok yüksektir. 1 fincan ya da 128 gram karnabaharın besin değerleri;

 • Kalori: 25
 • Lif: 3 gram
 • C Vitamini: Günlük İhtiyacın (Gİ) % 77’si
 • K Vitamini: Gİ’nin %20’si
 • B6 Vitamini: Gİ’nin % 11’i
 • Folat: Gİ’nin %14’ü
 • Pantotenik Asit: Gİ’nin %7’si
 • Potasyum: Gİ’nin %9’u
 • Manganez: Gİ’nin %8’i
 • Magnezyum: Gİ’nin %4’ü
 • Fosfor: Gİ’nin %4’ü

2. Yüksek Lif İçerir

Karnabaharın lif içeriği oldukça yüksektir. Bir bardak karnabaharda günlük lif ihtiyacının %10’u olan 3 gram lif bulunur.

Lif sağlık için çok önemlidir, çünkü bağırsaklardaki iltihabı azaltmaya ve sindirim sağlığını geliştirmeye yardımcı olan bakterileri besler.

Yeterli lif tüketimi; kabızlık, divertikülit ve inflamatuar bağırsak hastalığı (IBD) gibi sindirim problemlerinin önlenmesine yardımcı olur. Bunun dışında kalp hastalığı, kanser obezite ve diyabet dahil olmak üzere çeşitli hastalıkların önlenmesinde de etkilidir.

3. Antioksidan Kaynağıdır

Karnabahar harika bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidan, hücreleri zararlı serbest radikallerden ve iltihaplardan koruyan bir bileşiktir.

Karnabaharın özellikle glukozinolat ve izotiyosiyanat oranları yüksektir. Bunlar kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatan iki grup antioksidanlardır. Özellikle kolon, akciğer, meme ve prostat kanserine karşı çok etkilidir.

Karnabahar, anti-kanser etkilere sahip olan ve kalp hastalığı da dahil olmak üzere diğer bazı hastalıklarında riskini azaltan karotenoid ve flavonoid antioksidanları da içerir.

Karnabaharın C vitamini içeriği de çok yüksektir. Bağışıklık sağlığını artırabilecek ve kalp hastalığı ve kanser riskini azaltabilecek anti-enflamatuar etkileri ile bilinir.

4. Kilo Kontrolüne Yardımcı Olur

Karnabahar, kilo kaybına yardımcı olan çeşitli özelliklere sahiptir. Kalorisi çok düşük olduğu için tüketimi kilo için riskli değildir.

İyi bir lif kaynağı olarak karnabahar sindirimi yavaşlatır ve doygunluk hissini arttırır. Yüksek su içeriği, karnabaharın diğer önemli özelliğidir. Ağırlığının %92’si sudur.

Karnabahar, temel bir besin olan kolin zenginidir. Bir bardak karnabahar, kadınlar için önerilen günlük alımın yaklaşık %11’i erkekler için %8’i olan 45 mg kolin içerir.

Kolinin vücutta birkaç önemli işlevi vardır. Öncelikle, hücre zarlarının bütünlüğünü korur, DNA’yı sentezler, metabolizmayı destekler, beyin gelişimi ve sağlıklı bir sinir sistemi için gerekli olan nörotransmitterlerin üretiminde rol oynar. Ayrıca, kolesterolün karaciğerde birikmesini önlemeye yardımcı olur.

Yeterli kolin tüketmeyenlerin, demans ve alzheimer gibi nörolojik bozukluklara ek olarak karaciğer ve kalp hastalığı riskide yüksektir. Kolin çoğu gıdada bulunmaz. Karnabahar, brokoli ile birlikte, en iyi kaynaklarından biridir.

6. Sülforafan Açısından Zengindir

Karnabahar, önemli bir antioksidan olan sülforafan içerir. Birçok çalışma, sülforafanın kanser ve tümör büyümesinde rol oynayan enzimleri inhibe ederek kanser gelişimini baskıladığını ortaya koymuştur.

Sülforafan hasar görmüş hücreleri yok ederek kanser büyümesini de durdurduğu iddia edilmektedir. Kolon, prostat, meme, lösemi, pankreatik ve melanom kanserine karşıda koruyucu etkiye sahiptir.

Araştırmalar, sülforafanın yüksek tansiyonu düşürmeye ve arterleri sağlıklı tutmaya yardımcı olabileceğini de gösteriyor.

7. Baklagillere Alternatiftir

Karnabahar çok yönlü bir besindir. Tahıl ve baklagillerin yerine tüketilebilir. Düşük karbonhidratlı beslenme düzeninde karnabahar iyi bir alternatiftir. Çünkü karbonhidrat oranı tahıl ve baklagillere göre çok düşüktür. Örneğin, bir bardak karnabahar 5 gram karbonhidrat içerirken bir bardak pirinç 45 gram karbonhidrat içerir.

8. Ekonomik ve Kullanım Kolaylığı Sunar

Çiğ, buharda pişirerek, kızartarak veya sote ederek tüketilebilir. Mükemmel bir garnitür alternatifidir. Ayrıca çoğu marketlerde bulunabilen ucuz bir sebzedir.