No menu items!

Kariyer Hedefin Seni Nereye Götürür?

Tavsiye Yazılar

Donanım, yazılım, yapay zekâ, robotik ve nano-teknoloji gibi 10 yıl önce hiç duymadığımız kavramlar günümüzde her platformun konusu olmuş durumda. Üstelik eğitim haberleri: “Geleceğin meslekleri neler? Son 20 yılda yok olacak meslekler neler? Kariyer fırsatlarını yakalayın. Kariyer hedeflerinizi belirleyin. En iyi nasıl yazılımcı olunur?” gibi konularla çevrilmiş durumda.

Teknolojik gelişme hızının katlanarak artması bireylere bilgiye ulaşmada kolaylık sağlıyor ama aynı zamanda seçimlerin önemi hakkında da stres kaynağı yaratıyor. Büyük Çin bilgesi ve filozof olan Konfüçyüs der ki: “Sevdiğiniz işi yapıyorsanız bir gün bile çalışmış olmazsınız.” Stresin kaynağından birisi de yanlış meslek seçimidir. Kişinin değerleri ile örtüşmeyen işlerde çalışıyor olması en temel stres kaynağıdır. Bu bağlamda bakıldığında da Çin bilgesi büyük üstada hak vermemek elde değil.

Ancak günümüz dünyasının adı konulmamış yasaları çerçevesinde sunulan ve tüketime dayalı hayat tarzının dayatıldığı bir ortamda sevdiğiniz işi nasıl bulacaksınız? Çünkü aile, çevre, medya, kurumlar ve dolayısıyla da kişinin kendisi, meslek seçiminde daha çok para kazandıran meslek gruplarına yöneliyor. Günümüz şartlarında bunun hatalı olduğunu da iddia edemeyiz. Mesleğin insanın hayat tarzını da oluşturduğunu dikkate aldığımızda ise puan hesabı yaparak ya da aylık kazanca odaklanarak tercih edeceğimiz basit bir konu olmadığını da görürüz.

Hem sevdiğiniz hem de para kazanacağınız mesleği nasıl belirlersiniz?

Sevdiğiniz mesleği belirlemek için çocukken oynadığınız oyunlara bakın. Hangi oyunlar mutlu ediyordu? Hangi oyunlarda zaman kavramı unutuluyordu? Grupla mı, tek başına bir şey üreterek mi oynamak zevk veriyordu? Grup içindeki konum; yönlendiren, uyum sağlayıp kabul eden, rekabeti seven ya da rekabet etmekten kaçınan oyunlar mı tercih edilmişti? Bu sorular, keyif alınacak işlerin belirlenmesinde değerli fikirler verir. Bunlar üzerinde düşünürken çocukluk ve gençlik yıllarındaki hayali meslekler de hatırlanmış olur. Çünkü onlar zaman içinde bireyin en yakınları tarafından unutturulmuştur. İstekler, ilgiler ve yeteneklerle örtüşmediğinde ise hayali meslekler tamamen unutulmuştur.

Günümüz dünyasında, belirlendikten sonra bir mesleğin nasıl para kazandıracağı da önemli. Dünya, yapay zekâya ve robotlara doğru ilerlerken bu gelişmeleri takip etmemek akıllıca değil elbette. Ancak seçilen meslek ne olursa olsun önemi azalmayacak ve bireyi kariyerinde üst sıralara taşıyacak önemli değişkenlere bakalım:

  • Fark yaratma/yaratıcı düşünme
  • Sorgulama/sorun çözme becerileri
  • Ve en önemlisi: iletişim yeteneği

Meslekte ilerleme ve başarı için bu beceriler mutlaka olmalı. Başarının arkasındaki en büyük güç iletişimdir. Başarılı olarak nitelendirilen insanların ortak özelliği fark yaratan, iletişim yeteneği ve ikna gücü kuvvetli insanlardır. Bu becerileri geliştirmeyi başarabilen hiçbir bireyin başarısız olma şansı yoktur.

Ne yaparsanız yapın yatırımı kendinize yapın. Mutlaka kazanırsınız.

Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler