No menu items!

Karın Bölgesi Yağlarını Eritmenin 7 Yolu

Tavsiye Yazılar
Diyetisyen Ecem G. ERSEN
Ecem Ersen Kocaeli’nde doğmuştur. Lisans eğitimini Beslenme ve Diyetetik alanında İstanbul Bilim Üniversitesi’nde  tamamlamıştır. İlkokul 3’ten beri profesyonel olarak oynadığı voleybol hayatına üniversite yıllarında tenis branşını da eklemiş olup, bu sporlara halen daha amatör olarak devam etmektedir. Mesleği ile ilgili çeşitli seminer ve eğitimlere katılarak mesleğine katkı sağlamış ve sağlamaya devam etmektedir. Sağlıklı yemek tarifleri geliştirmeye ilgi duyan Diyetisyen Ecem Ersen, mezun olduğu sene Yeditepe Üniversitesi’nde Beslenme ve Diyetetik bölümünde yüksek lisansa başlamış ve eğitimine hala devam etmektedir. Mevcut durumda online diyet ve beslenme danışmanlığı vermeye devam etmektedir.

Haziran ayına girdik, tatilciler yavaş yavaş yollara dökülmeye başladı. “Henüz karnımı eritemedim?” deyip yola çıkmayanlar da mevcut. Tatilinizi boşuna ertelemeyin, kendinize hedef koyun ve sözünüzden dönmeden uygulamaya başlayın. Karın bölgesi yağlarınızı eritmek için hiç geç kalmadınız, buyurun ipuçlarına geçelim:

1.Paketli Gıdalardan Uzak Durun

Karın Bölgesi Yağlarını Eritmenin 7 Yolu

Hepimiz marketlerde satılan, üzerinde “diyet ürün, kalorisiz, light” gibi ibarelerle belirtilmiş gıdaları tüketmişizdir. Ancak bu gıdaların üzerinde yazanlara kanmamak gerekiyor. Çünkü çoğunun içerisinde şeker, tatlandırıcı, glikoz şurubu, yüksek fruktozlu mısır şurubu vs. bulunuyor. Bu ürünleri satın alırken içindekiler kısmını mutlaka okumak gerekir. Hatta bazen üzerinde kaç kalori olduğu bile yazıyor. Ancak yazan kalori de paketin tamamına değil, belli bir gramaja ait olan kalori miktarını gösteriyor. Bu nedenle etiket okumayı bilmek ve satıcı firmalara her konuda güvenmemenin de sağlığı koruyucu olduğunu söyleyebiliriz.

2.Şeker Tüketmeyin

Bağımlılık Yapan 10 Yiyecek

Şekerli bir gıdayı yemeden önce şöyle düşünmenizi istiyorum: “Bu yediğim; ağzımda 3 saniye, midemde 3 saat, kalçam ve göbeğimde 30 yıl kalacak.” Şekerli gıdaların fazla tüketimi ileride diyabet, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon ve bunun gibi birçok tehlikeye sebep olabilecek potansiyeldedir. Şekerin fazlası vücutta yağ olarak depolanır ve vücuttan yediğiniz kadar kolay bir şekilde atılamaz. Bu yüzden hazır meyve suları, sporcu içecekleri, hazır gıdalar, kek, börek, bisküvi, poğaça gibi yiyeceklerden; çay ve kahveye şeker atmaktan gereğince uzak durmak gerekir.

3.Spor Yapın

Öncelikle sadece egzersiz yaparak bölgesel yağlanmadan kurtulamayacağınızı belirtmek isterim. Kilo vermenin yüzde yetmişi diyet, yüzde otuzu egzersizdir. Bölgesel yağlardan kurtulmak için öncelikle bütün vücudu çalıştırmanız, ardından gerekli bölgeniz için yapabileceğiniz hareketleri uygulamanız gerekir. Bunun yanında yediklerinize de dikkat etmeli ve gerekiyorsa bir uzmandan yardım almalısınız.

4.Yeşil Çay Tüketin

Yeşil Çay

Yapılan araştırmalar karın bölgesindeki yağlardan kurtulmak için yeşil çayın oldukça etkili olduğunu savunmakta. Günde 3 bardağı geçmeyecek şekilde içeceğiniz yeşil çay, göbeğinizi eritmede faydalı olacaktır. Fakat belirtmek isterim ki hiçbir besin tek başına mucize yaratmaz, yalnızca yardımcıdır. Her şeyde olduğu gibi burada da istisnalar söz konusu, eğer hipertansiyon gibi bir rahatsızlığınız varsa yeşil çay tansiyonunuzu arıtıcı bir etki yapacaktır. Kullanmadan önce mutlaka hekiminize danışmalısınız.

5.Günde 3 – 4 Porsiyon Süt ve Yoğurt Tüketin

Süt

Yüzyıllardan beri süregelen probiyotik ve prebiyotik bakterilerin yararları tartışılmaz. Süt ve yoğurt, metabolizmanızı artırma özellikleriyle karın yağlarını eritmede yardımcı besinlerdir. İçeriğindeki makro besin ögeleri oldukça orantılıdır ve bağırsak hareketlerinizi düzenler. Karbonhidrat alımınızı azaltıp protein alımınızı attırdığınızda daha fazla tokluk hissedeceğiniz için kilo vermede etkili olduğunu göreceksiniz.

6.Stresten Kaçının

Stres

Bazen diyete iyi uyumunuz ve egzersizinizi yapmanız yeterli olmaz. Bunun yanında günlük hayattaki stres durumunuz karın bölgesindeki yağlanmayı gidermek için negatif bir durum oluşturuyor. Stres ile birlikte vücudunuzun aslında koruma mekanizması olarak salgıladığı proinflamtuar sitokinler artıyor ve kilo vermeniz zorlaşıyor. Bunun yanında stresle beraber ortaya çıkan insülin direnci de karın bölgesindeki yağlarınızın erimeme sebebi olabiliyor. Stresten uzak durmak için stresle baş etme yöntemlerini öğrenmeli, hatta hayatın temel taşı olan nefes alıp vermeyi doğru uygulamalı, gerekiyorsa nefes egzersizlerini günlük rutininize eklemelisiniz.

7.Düzenli Uyku Uyuyun

Uyku, Düzenli Uyku

Wake Forest Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yapılan bir çalışmaya göre, günde 6 saatten az ve 8 saatten fazla ya da düzensiz uyuyanların bel bölgesinde ve iç organları çevresindeki yağlanma oranı düzenli olarak uyuyanlara göre daha fazla. Bozulan uyku düzeniyle vücudunuzun rutinini şaşırttığınız için ani acıkmalar ve gece yemeleri ek kalori almanıza sebep olur.

Sonuç olarak, karın bölgenizi eritmek ve kilo vermek için yapılması gerekenler birbirinden çok da farklı değil. Birkaç alışkanlığınızı değiştirdiğinizde kendinizdeki değişime siz de inanamayacaksınız…

Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler