Kardeş Kıskançlığı

Kıskançlık kötü bir duygu mu? Özellikle ikinci çocuğunu kucağına yeni almış annelerin cevaplarını duyar gibiyim. “Ne yapacağız hocam? Kardeşini çok kıskanıyor, hâlbuki tüm aile onunla ilgileniyor, o ne derse yapıyoruz; o senin kardeşin, sen abla-abi oldun.” gibi çok ve uzunca cümleler kuruyoruz. Peki, bu kadar şey birinci çocuk için işe yarıyor mu? Kardeş kıskançlığı önemsenmeli mi?

Şöyle desem: “Dünya tarihinde ilk cinayetler kardeş kıskançlığı yüzünden işlenmiş!”… İşte bu kadar ciddiye alınması gereken bir konudur kardeş kıskançlığı…

Kardeşini kıskanmayan çocuk yok denecek kadar azdır, bu yüzden bilinmesi gerekir ki bu konuyla ilgili tüm çabalar sadece yanan ateşe odun atmak olacaktır. Anne hamile olduğunu öğrendiği ve çocuk bunu duyduğu zamandan itibaren kıskançlık çocukta yerleşmeye başlar. Özellikle annede doğum belirginleşip bir de doğum yaparak kucağında bebekle eve geldiği zaman artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.

Anne babalar! Kardeş geldikten sonra, “İlk çocuğa alınan hediyelerde artış, hatta olayı abartıp biz seni daha çok seviyoruz, sen bizim ilk göz ağrımızsın…” şeklinde söylem ve hareketler işe yaramadığı gibi çocuğu daha çok şüphelendirmektedir.

Çocukta beklenmedik bir durummuş gibi gözükse de kıskançlığın dışa vurumu olan davranış problemleri ortaya çıkmaya başlar. Bezini bırakan çocuk tekrar altını ıslatmaya başlayabilir, normal konuşan çocuk birdenbire bebeksi konuşmalara dönebilir, düzenli besin alan çocuk seçici olabilir veya besin almayı reddedebilir…

Kıskançlığın tek çözümü, empati kurmaktır. Her iletişimin önderi olan empati, kardeş kıskançlığının da ana çözüm yoludur. Kıskançlık duygusunun kötü bir durum olmadığının farkında olmak ve bu durumu çocuk ile konuşmak en önemlisidir. Çocukta suçluluk duygusuna yol açmamak çok önemlidir. Onunla, kendisinin ve duygularının farkına varmasını sağlayacak konuşmalar yapmak süreci rahatlatacaktır. Küçüğü tamamıyla koruyup büyükten anlayış beklemek büyük bir yanlıştır. Şu durumu göz ardı etmeyelim; karşınızda iki çocuk var, ortada bir kıskançlık var ve elinizde sadece iletişim kuracağınız kelimeler var. Yüreğiniz ve anne-çocuk bağınız sizin en doğru yardımcınız olacaktır.

Kalbiniz yolunuzu aydınlatacaktır. Unutmayın ki kimse mükemmel değildir ve siz de mükemmel anne olmak için kendinizle savaşmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × 4 =