No menu items!

Karaciğer Yağlanmasından Korunmak İçin 10 Öneri

Tavsiye Yazılar
Diyetisyen Yıldız YAŞAR
2018 Yılında Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun olmuştur. Üniversite eğitiminde Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastanesi Ankara Üniversitesi Cebeci Hastanesi’nde yetişkin ve çocuk beslenmesi; Ankara Spor ve Kültür Daire Başkanlığı’nda kurum beslenmesi ve Çankaya Karapınar Aile Sağlığı Merkezi‘nde halk sağlığı üzerine stajlarını yapmıştır. Lisans tezini Çoçuklarda Obezite ve Hipertansiyon üzerine yazmıştır. 3-5 Mayıs 2018 Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nde gerçekleştirilen 1.Uluslararası Spor, Antropoloji, Beslenme, Anatomi ve Radyoloji Kongresi’nde ‘D VİTAMİNİN OTİZM ÜZERİNE ETKİSİ’ adlı İngilizce poster çalışması yayımlanmıştır. Van’da All Fits Van beslenme ve Danışmanlık merkezi’nde çalıştıktan sonra şehir değişikliği nedeni ile ayrılıp Bursa’ya taşınmıştır. Bursa’da N fit spor merkezi’nde danışan kabul etmektedir. Bugüne kadar birçok Beslenme ve Diyet kongrelerine katılmıştır. Sosyal sorumluluk projelerinde de gönüllü olarak çalışmaktadır. Diyetisyen Yıldız Yaşar’ın amacı kişilere sağlıklı beslenmeyi öğretmek ve yaşam kalitelerini artırmaktır.

Karaciğer Yağlanması Nedir?

Karaciğer vücudun en büyük ve metabolik kompleks organıdır. 500’den fazla işlevi olan karaciğerin, makronutrientlerin (CHO, protein ve lipit) ve mikronutrientlerin (vitamin ve mineral) metabolizması, depolanması, aktif hale getirilmesi, endojen-ekzojen toksinlerin ve ilaçların metabolizması, atımı ve steroid metabolizmasında rolleri vardır.

Değişen diyet alışkanlıkları ve fiziksel aktivite azaltılması da etkisiyle oluşan kullanım yağlanması. Karaciğer yağlanması için ağırlığının % 5’inden fazlasının yağ olması ve alkol ya da alkol dışı nedenlerle ilgilide yağlanmanın saptandığı bütün klinik tablolar şeklinde tanımlanır.

Risk Faktörleri Nelerdir?

Obezite, insülin direnci, Tip 2 diyabet, metabolik sendrom, kardiyovasküler hastalıklar, Endokrin bozukluklar, safra kesesi hastalıkları, fiziksel inaktivite ve dengesiz beslenme gibi faktörler.

Klinik ve Laboratuvar Bulguları Nelerdir?

En sık views fiziksel bulgular obezite ve hepatomegalidir. Laboratuvar bulgularında ALP VE GGT değerlerinin incelenmesi göz incelendi.Tanıda en sık başvurulan yöntem radyolojik yöntem ultrasonografi (USG) dir.

Karaciğer Yağlanmasından Korunmak İçin 10 Öneri

Obezit, tip 2 diyabet, hiperlipidemi gibi risk faktörlerini ortadan kaldırmaktır. Bulgular hem de steatoz üzerine olumlu etki gösterir.

  1. İdeal kiloya ılımlı bir şekilde yaklaşılmalı. Şok diyetlerden kaçınılmalı
  2. Alkol uygulanır yağlanmasının büyük sebeplerinden biri olduğu için kullanılmalıdır.
  3. Posa yani Liften zengin beslenilmeli. Tam tahıllı gıdalar meyve ve sebzeler dengeli bir şekilde tüketilmeli.
  4. Salam, sosis, sucuk gibi şarküteri gıdalardan uzak durulmalıdır.Bu besinlerin doymuş yağ oranı yükselektir.
  5. Yemek malzemeleri yöntemleri önemli tasarlamak kızartma yerine haşlama, buğulama yada fırında tercih edilir.
  6. Düzenli bir fiziksel aktivite yapılmalı. Her gün 30 günde orta düzeyde bir yürüyüşün bile çok faydası vardır.
  7. Su tüketimine dikkat edilmeli. Günde en az 8 bardak su tüketilmeli.
  8. Sağlıklı yağlar tercih edilmeli.
  9. Glisemik indeksi düşük yiyecekler tercih edilir. Glisemik indeksi yüksek besinler insülin direncini beyaz ekmek, pirinç ve makarna tercih edilmemelidir.
  10. Koruyucu madde içeren gıdalardan uzak durulmalı bu neden etiket okuma alışkanlığı kazanmaktadır.

 

Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler