No menu items!

Kahve Hakkında 10 İlginç Bilgi

Tavsiye Yazılar

1.Kahve Habeşistan’da önce yiyecek olarak ortaya çıktı. 15. yüzyılın başlarında Yemen’de tanınarak yüzyılın sonlarından itibaren içecek halinde yaygınlık kazandı. 16. yüzyılın başlarında Mekke ve ardından Kahire’ye, yüzyılın ortalarına doğru İstanbul’a ve nihayet 17. yüzyılın ortalarında önemli Avrupa merkezlerine ulaştı.


2.Kahve aslında Yemen ve Arabistan’da bir mucize ilaç olarak kabul edildi ve sadece doktorun tavsiyesiyle tüketildi. Kahvenin Yemen’e ilk defa kim tarafından getirildiği hususunda farklı rivayetler bulunmakla birlikte önce tasavvuf çevrelerinde rağbet gördüğü ve bilhassa ibadet ve zikir için vücudu zinde ve uyanık tutma özelliğine vurgu yapmaları sebebiyle toplumun çeşitli kesimlerinde yaygınlık kazandı.


3. 3.Kahve kelimesinin Arapça’da ne zamandan itibaren kullanıldığı bilinmemekle beraber ilk anlamının “şarap” olduğu ve iştah kestiği (kahy) için bu mânayı aldığı, bugün kahve olarak adlandırılan içeceğe bu adın ehl-i keyf kimseler tarafından verildiği kaydedilmektedir.


4.Kopi Luwak olarak adlandırılan ve dünyanın en pahalı kahvesi olan kahve, misk kedilerinin yediği meyve çekirdeklerinden üretilir. Çiftçiler tarafından toplanan kedi dışkılarından çıkartılan çekirdekler, öncelikle temizlenir. Sonrasında kavrulan çekirdekler öğütülür ve içime hazır hale getirilir. Kopi Luwak kahvesinin fiyat aralığı 35 ila 100 dolar arasında değişmektedir.


5.Günümüzde ticari amaçla üretilen çekirdekler, iki farklı tür ağaçtan elde edilir. Ticari üretimin yaklaşık %70’ini Coffea Arabica çekirdekleri oluşturur. Kahve üretiminde kullanılan diğer tür olan Coffea Canephore’ya kıyaslandığında daha düz ve uzun çekirdekleri bulunan Arabica, kafein açısından daha düşük değerlere sahiptir. Daha sağlıklı bir ağaçtan elde edilmesi ve daha kolay yetiştirilebilmesi nedeni ile Arabica’ya kıyasla daha ucuz olan Robusta çekirdekleri, tüketimin yaklaşık %30’unu oluşturur.


6.Bir kahve ağacının meyve vermesi, dikiminden yaklaşık 5 yıl sonra gerçekleşir ve yetiştirildiği bölgeye bağlı olarak yaklaşık 25 yıl boyunca meyve verir. Her bir ağaç, yılda yaklaşık yarım kilo kadar çekirdek üretir.


7.Dört milyardan fazla kahve ağacıyla Brezilya, dünyanın önde gelen kahve üreticisidir. Vietnam, Endonezya, Kolombiya ve Hindistan, ilk beş kahve üreticisi ülkeyi tamamlıyor.


8.Yapılan araştırmalar, kahve içmenin alzheimer hastalığı, parkinson hastalığı, kalp hastalığı ve karaciğer sirozu riskini azalttığını göstermektedir.


9.Amerika, dünyanın önde gelen kahve tüketicisidir. Beş Amerikalının tahminen dördü, güne bir kahve ile başlıyor.


10.Dünya çapında kahve üretiminde çalışan yaklaşık 25 milyon çiftçi bulunmaktadır. Çiftçilerin gelirlerini devam ettirebilmek ve kahve üretimini desteklemek amacıyla Uluslararası Kahve Organizasyonu (International Coffee Organisation – ICO) tarafından Adil Ticaret (Fair Trade) standardı uygulaması başlatılmıştır. Bu uygulama aracılığıyla çiftçilerin daha iyi çalışma koşullarına kavuşmaları ve adil bir gelir dağılımı sağlanması amaçlanır.


Kaynakça

 • Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi

 • Factretriever

 • Coffeemag

  Yeni İçerikler

  Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

  Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

  Benzer İçerikler