No menu items!

Jean de La Fontaine

Tavsiye Yazılar

Fabl türü öyküleriyle tanınmış Fransız yazar (1621-1695). İyi bir öğrenim görmeyen La Fontaine, bir süre sürdürdüğü memuriyetin ardından bu görevinden ayrıldı ve yaşadığı zor
koşullara direnerek 1654’te edebiyatla ilgili çalışmalar yapmaya başladı. “Contes” (Masallar) ve “Fables” (Masallar) adlı eserleriyle büyük başarı sağladı. 1634’te Fransız Akademisi’ne kabul edildi.

Kahramanları, insan davranışları gösteren hayvanlar olan ve öğütsel bir dille yazılan fabllar La Fontaine’in ilgi alanını oluşturuyordu. 6. yüzyılda yaşamış olan Frigya’lı masal yazarı Ezop’un (Aisopos) öyküleri La Fontaine’in esin kaynağıydı. Ünlü Yazar, Ezop’un öykülerinin bazılarını kendi üslubuyla yeniden yorumladı. Masallarında, bu konuda daha önce eser vermiş Boccacio, Machiavel ve Aristo gibi yazarlardan da yararlandı. Şiirsel anlatıma sahip fabllarına edebi bir değer kazandıran La Fontaine’in toplam 12 adet fabl kitabı vardır.

Yazarın, masallarına hayat veren kahramanları genellikle karga, tilki, kurbağa, karınca, kurt, arslan gibi hayvanlar oldu ve bu öykülerle insanlar arasındaki ilişkilere atıfta bulundu.
Önceleri eğlenceye düşkün biri olan ve hayal kurmayı seven La Fontaine, 1670’ten
sonra dalgın, sessiz, içe kapanık bir kişiliğe büründü, çevresinde iyiliksever, açık yürekli ve güvenilir bir dost olarak tanındı. “Hiç bir zafere çiçekli yollardan gidilmez” diyen yazar, günümüz çizgi film dünyasının da fikir babalarından biri olarak kabul edilmektedir.

Önceki İçerikAbdülaziz
Sonraki İçerikGottfried Wilhelm Leibniz
Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler