No menu items!

Ölüme Yol Açan İlk 10 Neden

Tavsiye Yazılar

1.İskemik Kalp Hastalığı

Ölüme Yol Açan İlk 10 Neden

İskemi, arterlerin iç duvarlarında yağ birikmesi nedeniyle darlaştığında oluşur, bu da kalbe giden kan akışını azaltır ve oksijeni açığa çıkarır. İskemi’nin hafif formları arasında angina pektoris veya göğüste ağrı ve en şiddetli tezahürü kalp krizi bulunur. Bu hastalık nedeniyle yılda 8.76 milyon kişi ölmektedir.


2.İnme

Ölüme Yol Açan İlk 10 Neden

Darbeler, beyne giden kanın bir pıhtı tarafından kesildiği zaman meydana gelir. Felç geçiren bir kişinin, beyin hücreleri birkaç dakika içinde ölmeye başladıkça ve bu hastalığı tedavi edilmedikçe ölüm anı hızla yaklaşır. Felç nedeniyle yılda 6.24 milyon kişi hayatını kaybetmektedir.


3.Alt Solunum Yolu Enfeksiyonları

Ölüme Yol Açan İlk 10 Neden

Alt solunum yolu enfeksiyonları; pnömoni, bronşit ve ödem gibi çeşitli hastalıkları içerir. Semptomlar ateş, nefes darlığı ve yorgunluğu içerir. Bu enfeksiyonlar, yaşlılar veya bağışıklık sistemi zayıflayanlar için büyük risk oluşturur. Yılda 3.19 milyon kişi bu hastalıklardan dolayı yaşamını yitirmektedir.


4.Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı, sigara içilmesi ile daha da kötüleşebilir veya şiddetlenir. İki ana formu kronik bronşit ve amfizem olan bu hastalık, derin nefes almayı zorlaştırır ve akciğerlerin zayıflamasına ve nihayetinde ölümlere yol açabilir. Yılda ölen kişi sayısı 3.17 milyon.


5.Akciğer Kanseri

Ölüme Yol Açan İlk 10 Neden

Sigara içmek birçok sağlık riskini beraberinde getirir, en ciddi olanı trakea, bronşiyal ve akciğer kanserleridir. Sigara içmeyenler de akciğer kanserinden muzdarip olabilir ancak sigara içenler için riskler daha yüksektir. Yılda 1,69 milyon kişi akciğer kanseri nedeniyle ölmektedir.


6.Şeker Hastalığı

Ölüme Yol Açan İlk 10 Neden

Vücudun gıdadaki enerjiyi absorbe etme ve kullanma kabiliyetini etkileyen bir metabolik bozukluk olan diyabet, kan şekeri seviyelerinde dalgalanmalara yol açar. Bunlardan muzdarip olanlarda hiperglisemi riski ve aynı zamanda inme ve kalp yetmezliği gibi daha ciddi alt problemler görülür. Bu hastalıktan dolayı yılda 1,59 milyon kişi hayatını kaybediyor.


7.Alzheimer Hastalığı

Alzheimer

Birçoğu Alzheimer’i ölümcül bir hastalık olarak düşünmese de kan pıhtıları ve enfeksiyonlar gibi komplikasyon riski nedeniyle büyük tehlikeler ortaya çıkarmaktadır. İlerleyici bir beyin hastalığı olan Alzheimer, beyinde biriken anormal protein birikimlerine neden olur ve bu da ciddi sorunlara yol açabilir. Yılda 1,54 milyon kişi alzhaimer nedeniyle ölmektedir.


8.Diyare

Ölüme Yol Açan İlk 10 Neden

İshal, vücudun çok çabuk ve sık sık atılmasını sağlar, bu da ciddi dehidratasyona ve yoksul ülkelerde genellikle ölümlere yol açar. Her gün ishalden 2,195 çocuk ölüyor. Toplamda yıllık 1,39 milyon  kişi bu hastalık nedeniyle ölmektedir.


9.Tüberküloz

Ölüme Yol Açan İlk 10 Neden

Akciğerleri hedef alan bu enfeksiyöz hastalık, antik çağlardan beri insanları rahatsız etmektedir ve oldukça bulaşıcıdır. Dünya nüfusunun yaklaşık üçte birinde, çoğunlukla gelişmekte olan ülkelerde tüberküloz olduğu tahmin edilmektedir. Yılda ölen kişi sayısı 1.37 milyon.


10.Trafik Kazaları

Ölüme Yol Açan İlk 10 Neden

Araba kazaları yaygın bir problemdir ve bunların sebepleri, sürücü hatası ile kötü hava koşulları ve mekanik arıza arasında değişir. Her yıl dünya çapında trafik bağlantılı bir milyondan fazla ölüm meydana gelmektedir. Bu oranlar düşük gelirli ülkelerde çok daha yüksektir. Yıllık 1.34 milyon ölüm.


Kaynakça

  • Dünya Sağlık Örgütü
  • Factretriever
Önceki İçerikHipotiroidi ve Beslenme
Sonraki İçerikBiruni
Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler