Artık 2.5 yaşındayım; aman Allahım ne kadar arada kaldım, ne 2 yaş gibi bebeğim, ne de 3 yaş gibi çocuk… Ben neredeyim anne? Ya ben ne yapmalıyım?

2.5 yaş çocuğu, sorar da sorar, sordukça içinden çıkılmaz bir boşluğa düşer, düştükçe anlam veremediğimiz hareketler sergiler…

Sakin olun o artık 2.5 yaşında, gelişiminin en büyük krizlerini yaşadığı bir dönemde… Bu döneme kriz dönemi diyorum ben. Bu yaşta çocukları olan anneler ve babalar beni çok iyi anlar… Çocuk; dengesiz, kararsız, isyankar ve olumsuz bir döneme girmiştir.

Çevremden kimsenin sözünü dinlemek istemiyorum, hatta onlar yap dedikçe tersini yapıyorum, çekilin etrafımdan, kimseden yardım istemiyorum, karışmayın bana, alanlarımı kısıtlamayın, hareket etmek istiyorum, araştırmak istiyorum, bıktım yasaklarınızdan, yemek istemiyorum, seni de istemiyorum, oyun da istemiyorum… Bir 2.5 yaş ruhu, işte bu cümleleri düşünür ve bu düşünceler doğrultusunda yolunu çizer.

Yasaklar koymayın hemen, ilk çatışmalarınız başlayacak, geçiş sürecindeki çocuğunuza olabildiğince yardımcı olun, siz inatlaştıkça karşı koyma bunalımı uzayabilir.

2.5 yaş, sinir sisteminin gelişiminde bir dönüm noktasıdır. Hayal gücü gelişimi bu dönemde artmaya başlar. Çocuk, günlük yaşamında çok gelgitler yaşadığı için geceleri korkulu rüya görme olasılığı çoktur. Bu günlük gerilimler, çocuğun uyku düzenini etkilemektedir.

Çocukların bu dönemdeki bunalımı, 3 yaşlarına doğru yavaşça azalmaya başlar. Geçiş dönemi dediğimiz 2.5 yaş dönemini sağlıklı atlatırsak, ileriki yaşları daha sorunsuz geçirebiliyoruz. Fakat 2.5 yaşındayken oluşan saplantılar ve gerginlikler yeterince anlaşılamayıp aileden ters tepkiler almaya başlanırsa, sonraları yerini inatçılığa ve direnç geliştirmeye bırakır. Kritik gelişim dönemlerinde, çocuğunuzu anlamaya ve ona yardımcı olmaya özen gösterin. Bu dönemleri verimli geçirmek aile-çocuk arasındaki ilişkiyi de güçlendirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × 1 =