No menu items!

Histrionik Kişilik Bozukluğu, Belirtileri ve Tedavisi

Tavsiye Yazılar
Uzman Psikolog Abdulkadir ILGAZ
2010 yılında İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olmuştur. Yüksek Lisansını Kayseri Erciyes Üniversitesi Din Psikolojisi alanında yapmıştır. Yurt içi ve yurt dışında alanıyla ilgili birçok eğitime iştirak etmiştir.2011 yılında Kastamonu Devlet Hastanesine atanarak meslek hayatına adım atmıştır. 2015 yılında Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğü görevinde bulunmuştur. Abdulkadir Ilgaz, bu dönemde çeşitli sosyal projelerde yer almış, yerel ve ulusal basında büyük ilgi görmüştür. Sağlık Bakanlığı bünyesinde bir çok eğitime katılmış, Kastamonu da Resmi ve Özel bir çok kurumda eğitimler vermiştir.

Histrionik Kişilik Bozukluğu Nedir?

Kişilik bozuklukları içinde adını sık duyduğumuz bir bozukluktur. Histrionik kişilik bozukluğu, Amerikan Psikiyatri Birliği tarafından, genellikle yetişkinliğin ilk dönemlerinde başlayan aşırı duygusallaşma, dikkat çekme ve çevre tarafından onay arama ihtiyacının yüksekliği ile kendini belli eden kişilik bozukluğu olarak tanımlanmıştır.

Histrionik Kişilik Bozukluğunun Belirtileri

 • Bu kişiler bulundukları ortamlarda  ilgi odağı olmak isterler.
 • İlgi toplamak amacıyla fiziksel görünümlerine önem verirler.
 • Konuşmalarında sürekli diksiyonlarını düzelterek ya da yabancı kelimeler kullanarak dikkat çekmeye çalışırlar.
 • Akıl vererek konuşur, kendi kusurlarını başka birinin kusuru gibi anlatırlar.
 • Övgü toplamak için her türlü yolu dener, bu nedenle de sık sık yalana başvurabilirler.
 • Kimseye duygusal olarak bağlanmaz ve oldukları ortama göre değişkenlik gösterebilirler. Bu yüzden az tanıdıklara, insanlara aşırı samimiyet gösterirler.
 • Ayrıca insanlara kolay inanmaları nedeniyle, anlamsız inançların ve kişilerin peşlerinde dolanırlar. Aldatılmaları kolaydır. Bu nedenle fikir üretmezler.
 • Ortamla, yaşlarıyla uyumsuz giyim ve davranış tarzları vardır.
 • Her zaman sosyal olmak istedikleri için doyumsuz ilişkileri olur. Duyguları hızlı değişir.
 • Sevgi ve şefkat açlığı gösterirler.
 • Bedensel yakınmalar, baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik, bayılma sık görülür.
 • Hassas oldukları için çabuk hayal kırıklığına uğrar, depresif belirtiler gösterebilirler.

İntihar girişimleri ya da söylemleri mutlaka dikkate alınmalıdır.

Histrionik Kişilik Bozukluğunun Tedavisi

Histrionik kişilik bozukluğu ileri düzeyde olmadıkça genellikle ilaç tedavisi uygulanmaz.  Bu hasta grubu;  ilaçlardan, grup ve bireysel psikoterapilerden oldukça fayda görür. Bu kişilik bozukluğunu diğerlerinden ayırt etmek gerekir. Özellikle narsisistik kişilik bozukluğu ve borderline kişilik bozukluğu ile karıştırılabilir.

Bozukluğun giderilmesi için öncelikli olarak atılması gereken adım; hastaların farkında olmadıkları, yalan söyledikleri, olmamış gibi düşünerek ve davranarak baskıladıkları düşüncelerinin farkına varmalarını sağlamaktır. Hastaların duygularının netleştirilmesi, kendilerini ifade edebilmelerinin sağlanması önemlidir. Derinde yatan duyguların ifade edilmesi, hasta için iyileştirici bir durumdur. Yine hastaların sevgi ilişkilerini güçlendirerek içgörü kazanmaları sağlanmalıdır. İlgisizlik karşısında dert yakınan hasta, terapistin kendisini yönlendirmesini beklemektedir aslında.

Belirtilerden hareket ederek kendimize ya da tanıdıklarımıza tanı koymak doğru değildir. Buradaki amacımız, yaşamımızda böyle davranışların psikolojik bir rahatsızlığa ulaşabileceğinin bilinmesi yönünde farkındalık oluşturmaktır.

Sevgiyle kalın…

Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler