Artık nerdeyse her aileden duymaya alıştığım bir söz oldu: “Bu çocuk hiperaktif, öğretmeni de aynısını söylüyor…” Bu aralar bu ve benzeri cümleleri çokça duyuyorum.

Peki hiperaktif çocuk nedir, ne yapar, ne düşünür, ne anlar, ne bulur?

Bir çocuğun hiperaktif olduğunu söyleyebilmek için öncelikle çocukta yoğun dürtü durumunun olup olmadığına bakılır. Çocuğun sadece koşturuyor ve ailesini bu anlamda yoruyor olması, hiperaktif olması için yeterli değildir. Ailenin yaptığı, sadece oturmak istediği ya da çocukla uğraşmak istemediği için, çocuğu etiketlemekten başka bir şey değildir.

Özelikle okul öncesi dönemdeki bir çocuk, içinde bulunduğu dünyayı öğrenmek ve çevresindeki uyaranları tanımak için büyük bir enerji ile merak duygusunun peşinden koşacaktır. Bu durum, yaşı gereği olması gereken, olmadığı taktirde bir sorundan bahsedebileceğimiz bir durumdur.

Hiperaktif bir çocuk:

  • Daima hareket halindedir.

  • Dikkati sürekli dağınıktır, dikkatini toplamakta zorluk çeker.

  • Sosyal beceriler konusunda sorunları vardır, arkadaşları ile iletişim kurmada zorlanır.

NOT: Her hiperaktif çocuk, üstün zekalı değildir!

Ülkemizde hiperaktivite tanısı -genellikle birlikte değerlendirilerek- DİKKAT DAĞINIKLIĞI ve HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU adıyla birleştirilmekte ve her iki durum için ilaç tedavisi uygulanmaktadır. İlaçları, kimyasal olarak değerlendirdiğim için, çocukları ilaçlara mahkum etmenin son çare olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle, çocuklarınıza bu tanıyı koymadan önce ve doktor araştırması yaparken çok dikkatli olmanızı öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 + 5 =