No menu items!

Son Yılların Popüler Yağı: Hindistan Cevizi Yağı

Tavsiye Yazılar
Diyetisyen Ayşe ÜNAL
Lisans eğitimini Çoruh Üniversitesi (Artvin) Beslenme ve Diyetetik Bölümünde tamamlamıştır.  Öğrenci değişim programı çerçevesinde Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde de 1 yıl eğitim gören Ayşe ÜNAL süreç içerisinde birçok eğitime katılmıştır. Mesleğine ve kariyerine Türkiye'de devam etmektedir.

Dönem dönem moda nasıl değişiyorsa popüler bir besin de mutlaka gündemde yerini alıyor. Son zamanların en popüler yağı da Hindistan cevizi yağı. Çoğunuzun aklına gelmiştir, kendi ülkemizde yetişen ve yıllardır sofralarımızda yer alan yağlar varken bu yağ ne şimdi? Ya da bazılarınız “Acaba sağlığa ne gibi etkileri var?” diye merak ediyor.

Ve işte can alıcı soru: “Zayıflatıyor mu?”

Tabii ki biz insanoğluna sunulan her besin gibi Hindistan cevizi yağının da vücudumuza olumlu birçok etkisinin yanında temelde bir yağ oluşu nedeniyle dengeli tüketilmediğinde vücuda olumsuz etkileri vardır. Bir Hindistan cevizi ağacı yaklaşık 75 yıl meyve verir. Hindistan cevizi kuru sıcaklıkta preslenerek Hindistan cevizi yağı elde edilir. İçeriği ve sağlığımıza faydaları nelerdir?

Hindistan cevizi yağının %58’i orta zincirli yağ asididir ve birçok yağ asidini içermektedir. Orta zincirli yağ asitlerinin vücuttaki mekanizması diğer yağlardan faklıdır. Sindirim sisteminden direkt karaciğere gönderilerek enerji üretimine dahil olurlar. Hızlı bir şekilde keton cisimciklerine dönüşerek epilepsi, alzheimer gibi beyin hastalıklarında tedavi edici olmaktadır. Hindistan cevizi yağının alzheimer hastalığına etkisini konuşacak olursak; son yıllarda bu anlamda başta bilim dünyası ve ilaç firmalarının birçok çalışma yaptığını görmekteyiz. Söz konusu hastalığın ilaçla tedavisinde kayda değer bir sonuç alınamayınca hastalığın diyetle ilişkisi incelenmiştir. Hindistan cevizi yağının dengeli tüketiminde oluşan keton cisimcikleri sayesinde alzheimer hastalığının tedavisinde olumlu sonuç alınmıştır. Bilim dünyasında henüz net olarak kabul görmüş değil fakat bilim adamları önümüzdeki yıllarda yapılacak çalışmalarla bu görüşün kabul göreceğini iddia etmektedirler.

Günde ortalama 2 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı tüketiminin metabolizma hızını % 5’e kadar artırdığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu termojenik yani metabolizma hızını artırıcı etkisi beraberinde yağ yakımını artırarak kilo vermeye yardımcıdır.

Kadınlar ve erkekler üzerinde yapılan çalışmalar sonucu Hindistan cevizi yağının diğer yağlara göre vücutta daha az depolandığı ve abdominal yağlanmayı azaltıcı etkisi ispatlanmıştır. Bu sayede kalp hastalıklarından korunmada ve zayıflama sürecinde karın yağları ile savaşmada önemli bir yardımcıdır.

Hindistan cevizi yağının vücutta metabolize edilmesi ile oluşan keton cisimcikleri sayesinde iştah azaltıcı etkisi vardır. Bu sayede kilo kontrolüne yardımcıdır.

Yapılan çalışmalar Hindistan cevizi yağının total kolesterol, trigliserit ve LDL kolesterolünü azaltırken, HDL kolesterolünü artırdığı görülmüştür. 35-65 yaş arası bir grup erkek üzerinde yapılan bir çalışmada soya fasulyesi yağı ve Hindistan cevizi yağı tüketiminin kan yağları üzerine etkisi incelenmiş. Hindistan cevizi yağı tüketen grupta kan yağlarının önceki duruma göre düzeldiği gözlemlenmiştir.

Antienflamatuar etkisi sayesinde vücudu bakteriyel, virütik ve enfeksiyon hastalıklarına karşı korumaktadır. Bu anlamda özellikle bağırsak sağlığı üzerinde olumlu etkisi vardır.

Kanser üzerine de olumlu etkileri olan Hindistan cevizi yağı, içerdiği flavonoid, polifenol ve antioksidan bileşikler sayesinde oksidatif stresi azaltmaktadır. Yani vücut metabolizmasında oluşan zararlı atık ürünlerin atımını sağlayıp vücuda zarar vermesini engeller. Meme kanseri ve kemoterapi alan bir grup kadın üzerinde yapılan bir çalışmada, hastaların diyetine günde 2 kez 10 ml Hindistan cevizi yağı eklenmiş. Çalışmanın sonucunda müdahale grubunun yorgunluk, uyku kalitesi, nefes alma, meme görüntüsü ve hastalığın belirtilerinde iyileşme gözlemlenmiştir.

Günlük beslenmemizde 1-2 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağına yer vererek daha sağlıklı beslenebiliriz.

Bunlarla birlikte Hindistan cevizi yağı, yağlı et veya tereyağından daha fazla doymuş yağ içermektedir. Yani fazla tüketimi kalp sağlığını tehdit ederek, kan yağlarını artırıp obezite ve birçok sağlık sorununu beraberinde getirecektir.

Medyada yer alan en sağlıklı yağ veya zeytin yağından daha sağlıklı gibi tabirlere kulak asmamalı ve günlük beslenmenizde yağ olarak sadece Hindistan cevizi yağı tüketmemelisiniz. Önerilen ölçüde diğer sağlıklı yağları da tüketerek dengeli beslenme programından şaşmayınız.

Sağlıklı günler dilerim…

Yeni İçerikler

İyi Huylu Prostat ile Prostat Kanserinin Belirtileri ve Tedavisi

Prostat Nedir?Erkeklerde üreme sisteminin bir parçası olan prostat, ortalama 18-20 gr ağırlığında olan ve idrar torbasının çıkışını çevreleyen bir salgı...

Benzer İçerikler