No menu items!

Hibiskus Bitkisi ve Faydaları

Tavsiye Yazılar

Hibiskus Nedir?

Kökeninin Afrika olduğu düşünülen hibiskus bitkisi, Asya kıtasında, özellikle Çin ve Tayland’da yoğun olarak yetiştirilmekte ve tüketilmektedir. Burada taze olarak yemeklerde, salatalarda hatta turşularda da kullanılan hibiskus, ülkemizde genellikle kurutulmuş haliyle kullanılmaktadır. Hibiskus bitkisi, yaprakları güle benzetildiği için halk tarafından Mekke gülü ya da nar çiçeği de olarak da adlandırılır.

Hibiskus’un Faydaları

  • İçeriğindeki yüksek oranda magnezyum ve malik asit nedeniyle hibiskusun güçlü bir laksatif olduğu bilinmektedir. Şişkinliğin giderilmesi ve bağırsaklarda oluşan gazın alınmasında önemli etkileri bulunmaktadır.
  • Hibiskusun kan şekeri üzerinde olumlu bir etkisi bulunmaktadır. Ayrıca yüksek tansiyon sorunu yaşayanlara da hibiskus ve hibiskus çayı tavsiye edilmektedir.
  • Hibiskus bitki çayının bir başka özelliği de hem antiseptik hem de antibakteriyel olmasıdır. Soğuk algınlığında ve ateş düşürmek için yararlanılabilinir.
  • Bitkisel bir kür olarak da kullanılabilen hibiskus, kötü kolesterolün düşürülmesinde, grip ve öksürük ile soğuk algınlığı gibi sorunların giderilmesine, boğaz ve solunum yolu rahatsızlıklarının iyileştirilmesinde de kullanılmaktadır.
  • Hibiskus ayrıca bir demir deposu olup yüksek oranda C vitamini içermektedir. Bu yüzden de tadı hafif ekşimsidir ve kuşburnuna benzemektedir.
  • Hibiskus çayının şiddetle önerilmesinin başlıca nedenlerinden biri de içeriğinde kafein barındırmamasıdır. Hibiskus çayı, serbest radikalleri yok etmeye yardımcı olarak yaşlanma karşıtı bir etki de yaratır.
  • Hibiskus çayı, tartıda yanıltan ve kilo alımına sebep olan ödemin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Hibiskus Bitkisi Zayıflamaya Yardımcı Olur mu?

“Hibiskus çayı zayıflatır mı?” sorusu, ödem atmak isteyen bireyler tarafından çok sorulmaktadır. Karbonhidrat bakımından zengin yüksek miktarda gıda tüketiyorsanız şeker ve nişastayı fazla alıyorsunuz demektir ve bu nedenle kilo alma olasılığınız yüksektir. Bununla birlikte yapılan çalışmalar göstermiştir ki hibiskus özütü, nişasta ve glikozun emilimini azaltmaktadır ve bu nedenle olası kilo kaybına yardımcı olabilir. Bu nedenle hibiskus çayı ile zayıflayanlar aslında karbonhidrat emilimini azalttığından dolayı bu etkiyi görmektedir.

Hibiskus Çayı Tarifi

1 bardak sıcak suda; 1 tutam hibiskus + 2 dilim limon + 4 adet karanfil + 2 dilim taze zencefil. Tüm malzemeleri 5 dakika sıcak suda demleyin. Günde 2 fincan tüketebilirsiniz.

Hibiskus Limonatası Tarifi

Malzemeler; 1,5 litre su + 3 tutam hibiskus + ½ limon suyu + 10 adet çilek + 10 dal maydanoz + 1 adet limon + 1 adet çubuk tarçın.

1 limonu ve çilekleri bir gece boyunca buzlukta beklettikten sonra rondodan geçiriyorsunuz. Dana sonra tüm malzemeleri karıştırıp 3 – 4 saat buzdolabında beklettikten sonra süzüp tüketebilirsiniz.

Önceki İçerik“Bak Kim Döndü”
Sonraki İçerikTatlı Krizleri
Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler