Her Şey Reyting İçin!

Başrollerini Moritz Bleibtreu, Elsa Sophie Gambard, Milan Peschel’in paylaştığı ‘Her Şey Reyting İçin’ filmi, sosyal ve psikoloijk açıdan analiz edilmesi gereken güzel bir film. Alman yapımı olan film, televizyonda halkın tercihiymiş gibi sunulan popüler kültürün, aslında birtakım çıkarlar uğruna planlanmış bir manipülasyon eseri olduğundan bahsediyor. Bu bağlamda ülke politikası, daha fazla demokrasi için ve emperyalizm karşıtı isteklerle sokağa dökülen 68 kuşağı yerine, kendini eğlenceye ve tüketime adamış basit nitelikli bir halk yaratmakla meşgul. Ve bunu başarmanın en kolay yolu, dört köşeli, küçük ama her evde bulunan ve televizyon diye adlandırılan mucizevi bir aletten geçmektedir. Muhtemelen bu sebeble de birtakım kanalların sabote ettiği bir film.

Filmin baş kahramanı Rainer Kettner, TTS adlı bir kanalda başarılı bir program yapımcısı. Rainer, tüm hayatını halkın sadece eğlence kültürüne hizmet eden programlara ve programların başarısını belirleyen reytinglere adamış bir yapımcı. Ancak bu kadar çabanın karşısında sarsılmadan dimdik ayakta kalamayıp kokainle kendini avutan bir adam aynı zamanda. Rainer bir sabah Pegah adlı bir genç kızın, aniden karşısına çıkıp hızla arabasına çarpması suretiyle trafik kazası geçirir. İşte Rainer’ın değişimi de bu kazadan sonra başlar. Rainer, ambulansta ağır yaralı bir şekilde hayata yeniden gözlerini açarken, hala gördüğü kabusun etkisindedir. Doktorlar, duran kalbini çalıştırmaya uğraşırken Rainer, rüyasında iş arkadaşlarını sedyenin etrafında toplandığını ve şahsını ‘Rainer, sen tüm halkı aptallaştırıyorsun.’ diyerek suçladıklarını görür.

Kazaya yol açan Pegah, yirmili yaşların başında genç bir kızdır. Yüzme antrenörü olan dedesi, TTS kanalında çıkan asılsız bir röportaj nedeniyle dayanamayıp kendini asmıştır. Anne ve babasını erken yaşta kaybeden Pegah, dedesinin de ölümüyle tek başına kalmış ve bu kazayla Rainer’dan intikam almak istemiştir. Rainer bu olayı da öğrendikten sonra derinden sarsılmış, artık halkı yeniden düşünmeye ve sorgulamaya sevk eden programlar yapmaya karar vermiştir. Ancak hazırladığı güncel politika temalı program, daha ilk günden tüm kanallar arasında en düşük reytingi almıştır. Rainer, kanalın kendi idealist girişimlerine karşı gösterdiği alaycı tutumlara daha fazla dayanamamış ve kanaldan istifa etmiştir.

Rainer, reyting analizlerinin nasıl belirlendiğini araştırırken, reytingbox diye adlandırılan aletin sadece küçük bir kesimin evinde bulunduğunu; öğrenciler, işsizler gibi bir çok farklı kesimin analizlere hiçbir şekilde dahil edilmediğini öğrenir. Bunun üzerine IMA adlı reyting analiz merkezini ziyaret eden Rainer, orada komplo teorilerine derinden inanan Philip’le tanışır. Philip, Rainer ve Pegah iş birliği yaparak, IMA reyting analizlerini manipüle etmeye, yani reyting oranlarıyla oynamaya karar verirler. Rainer, tüm bu planlar için evini ve arabasını satmaktan da bir an olsun tereddüt etmez. Böylelikle medyada, bilinçlendirici programların daha fazla reyting aldığı kanısını uyandırmak isterler. Rainer ve ekibi reytingbox bulunan her eve gider ve kendilerini IMA çalışanı olarak tanıtırlar. Evlerdeki boxları kendi boxları ile değiştirir ve reyting değerlerini değiştirirler.

Aylar süren çabalar sonrasında, politika ve kültür yayınlarının reytingleri yükselmiş ve medyada Alman halkının uyandığı kanısı oluşmuştur. Tüm ülkede ve dünya genelinde halkın değişimi konuşulmaktadır. Artık televizyonda kalitesiz talkshowların yerini politika, kültür ya da belgesel içerikli programlar almıştır. Yapılan sokak röportajları, halkın yeni televizyon yayınlarından çok memnun olduklarını göstermektedir.

Rainer ve ekibi bir adım daha ileri gidip, devrimci planlarını tüm ülke genelinde hayata geçirmeye karar verirler. Telefon hatları üzerinden tüm ülke genelinde reyting yüzdelerini manipüle etmek isterler. Ancak bir ihbar sonucu, kurdukları tüm sistemi bozup kaldıkları oteli terk etmek zorunda kalırlar. Aradan geçen iki hafta içinde Rainer ve ekibi, bir yandan suya düşen planlarına üzülürken bir yandan da ellerinden geleni yaptıklarını düşünerek kendilerini avuturlar. Ancak satın aldıkları gazetede “Alman devrimi devam ediyor.” adlı başlığı görünce havalara uçarlar. İki hafta boyunca reytingleri manipüle etmemelerine rağmen, halkın uyanışı devam etmiş ve halk hala bilinçlendirici programları izlemeye devam etmiştir.

Bu bağlamda “Free Rainer” filmi, insanların kendilerine sunulanları eleştirel bir bakış açısı ile değerlendirdikleri takdirde, nasıl birtakım çıkarların hedefi olduklarına güzel bir örnektir.

Özgür düşünmemize ve daima özgür kalmamıza izin veren yeni bir dünya ümidiyle, iyi seyirler…