No menu items!

Her Derdin Çaresi “Elma Sirkesi”

Tavsiye Yazılar

Duştan çıkmadan önce son durulama suyuna elma sirkesi koyar ve o sirkeli su ile saçlarınızı durularsanız; saçlarınız daha parlak, hacimli ve kepeksiz olur. ( Bir yemek kaşığı elma sirkesi, bir fincan soğuk su ile çalkalanarak saçlara uygulanır. Haftada iki kez bu işlemin yapılması etkiyi daha çok arttıracaktır.)


Elma sirkesi dişteki lekelerin temizlenmesine de yardımcı olabilir. Dişlerinizi elma sirkesi ile ovun ve ağzınızı su ile çalkalayın. Dişlerinizin daha beyaz olduğunu göreceksiniz.


2009’da yayınlanan bir çalışmada, 12 hafta düzenli kullanılan elma sirkesinin, karın yağlarını yakarak bel çevresini daralttığı belirtilmektedir. Hergün yemeklerden önce aç karna, 1 yemek kaşığı elma sirkesini 1 bardak suyla karıştırıp içerseniz (herhangi bir mide probleminiz yoksa) 12 hafta sonunda farkı göreceksiniz.


Elma sirkesi; yorgunluk, unutkanlık, şeker yeme isteği gibi semptomlara yol açabilen mantar hastalıklarının tedavisinde de etkilidir.


Doğal elma sirkesi cildinizin pH dengesini düzenleyebilir. Her zaman kullandığınız yüz toniğiniz yerine, bir ölçü elma sirkesini 2 ölçü su ile seyreltin ve bu karışımı bir pamukla yüzünüze yayın. Bu karışımı yüzünüzü yıkadıktan sonra sabah akşam nemlendirici olarak uygulayabilirsiniz. Ayrıca yüz lekelerinin veya sivilce izlerinin hafiflemesi için, lekeler üzerine parmak ucuyla elma sirkesi sürüp, yıkamadan ve silmeden yatabilirsiniz.


Çamaşır makinesinin yumuşatıcı gözüne elma sirkesi koymak, masrafsız ve doğal bir şekilde çamaşırların yumuşamasını sağlar. Çamaşırları yumuşatmasının yanında çamaşır makinesinde biriken kireç tabakalarının temizlenmesinde de etkilidir.


Meyvelerin ve sebzelerin böcek ve bakterilerden arındırılmasında ayrıca kir ve zirai ilaçlardan temizlenerek dezenfekte edilmesinde sirke kullanılır. Bunun için sebzeleri iyice yıkadıktan sonra, 1 litre soğuk suya 1 yemek kaşığı sirke ekleyin ve sirkeli suda 10 dakika bekletin. Meyveleri ise sirkeli su ile yıkayarak tüketin.


Yemek yaparken elinizde oluşan soğan, sarımsak, balık vb. kokuları çıkarmak zordur. Bu malzemelere dokunmadan önce ve sonra elinize sirke sürerseniz bu kokuları kolayca çıkarabilirsiniz.


Balık, lahana gibi yemekleri pişirdikten sonra mutfağı havalandırmanıza rağmen halen rahatsız edici koku varsa yarım su bardağı sirkeyi bir bardak su ile karıştırıp bu karışımın tamamına yakınını buharlaşana kadar kaynatırsanız koku gidecektir.


Cam bardakları parlatmak için ise bulaşık makinesinin parlatıcı gözüne elma sirkesi koyun.


Ağız yarası için bitkisel çözümler denince akla ilk gelen şey elma sirkesidir. Sirke ile gargara yapmak kısa sürede iyileşmenizi kolaylaştıracaktır.


Cildimizdeki siyah noktaları ve lekeleri gidermek için elma sirkesi kullanabiliriz. Bir parça pamuğu (1 ölçü elma sirkesine 1 ölçü su) karışıma batırarak siyah noktalara ve lekelere uygulayın.


 Siğil tedavisinde etkilidir. Gece yatmadan önce bir parça pamuğu elma sirkesi ile ıslatın ve pamuğu siğilin üzerine koyup yara bandı ile kapatın. Sabaha kadar açmayın. Siğilin geri dönmemesi için aynı işlemi birkaç gün daha tekrarlayın.


Bedenin pH dengesine yardımcı olmasının bir sonucu olarak, elma sirkesi toksin atıcı etki yapmaktadır. Araştırma sonuçları, elma sirkesinin kardiyovasküler dolaşımı geliştirdiğini ve karaciğeri temizlediğini göstermektedir.


 Evcil hayvanlarda pire kovucu olarak kullanılabilir. 1 ölçü elma sirkesi ile 1 ölçü suyu karıştırıp evcil hayvanınızın tüm kürküne spreyle püskürtün ve birkaç gün tekrarlayın. Pire varsa yok olacaktır.


 Tuvaletlerin temizlenmesinde kullanılabilir. Klozetin içerisine biraz elma sirkesi dökün ve suyunu çekmeden bir gece bekletin. Bulaşık makinelerinde de deterjan yerine elma sirkesi kullanabilirsiniz.


Bir sprey şişesine 3 su bardağı sirke, 3 su bardağı su koyup çalkalayın. Bu karışımı cam, ayna gibi yüzeylere sıkarak temiz ve yumuşak bir bezle silin.


Güneş lekelerinden kurtulmak için, her duşunuzdan sonra bir fincan elma sirkesi karıştırılmış bir kova suyu tüm vücudunuzda ve özellikle de lekelerin olduğu kısımda kullanabilirsiniz.


 Demir eksikliği olanlar için tavsiye edilmektedir. Eğer sizler de düşük oranda demire sahipseniz, düzenli olarak tüketeceğiniz elma sirkesi vücudunuzdaki demir eksikliğinin karşılanmasına yardımcı olacaktır.


Egzama ve yaralara uygulandığında iyileştirici etkileri görülmüştür.


Kabızlık ve bağırsak gazına karşı da iyi gelir.


Bağışıklık sisteminizi güçlendirerek boğaz ağrısı, nezle ve grip gibi hastalıklara yakalanmanızı engeller.


İlerleyen yaşlarda kemik problemleri yaşayanlar elma sirkesini kullanarak ağrılarını hafifletebilirler.


Su ile incelttiğiniz elma sirkesini nasırlı bölgeye sürdüğünüzde kısa zaman içinde iyileşebilirsiniz.


Elma sirkesini su ile karıştırıp cilt bakımı sonrasında tonik olarak kullanmanız cildiniz için olumlu sonuçlar ortaya koyar.


Not: Elma sirkesi cilde tek başına uygulandığında zararlı etkileri olabilir. Elma sirkesini su ile inceltip kullanmalı ve güneşten uzak tutmak için akşam saatlerinde uygulamalısınız.

Yapılışı

Elma kabukları ve elma çekirdekleri cam bir kavanoza doldurulur. ¼ elma, ¾ su koyularak kavanozun ağzı bez ile kapatılır ve güneş görmeyen bir yerde beklemeye alınır. 20. günün sonunda elmalar çürüdükten sonra karışımı bez yardımıyla süzerek içine 3 nohut, bir parça ekmek ve tuz atarak ağzını kapatın. En az 40 gün bekledikten sonra elma sirkeniz artık hazır.

 Dijital Dergi

Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler