No menu items!

Hemoroid Hastaları Nasıl Beslenmeli?

Tavsiye Yazılar

Hemoroid Nedir?

Halk arasında ‘basur’ olarak bilinen hemoroid, anal kanalda mevcut; damardan zengin yastıkçıkların sarkması, şişmesi ve kanamasıyla ortaya çıkar. Erken evrede diyet ve ilaç tedavisi yeterli olabiliyorken orta evrede iğne ve bağlama gibi ameliyat dışı yöntemler devreye giriyor. Son evrede ise cerrahi tedavi kaçınılmaz oluyor. Hemoroid’e, çocukluk çağı dahil her yaş grubunda rastlanabiliyor. Ancak en sık 20-40 yaş arası genç erişkinlerde görülüyor.

Hastalık gelişiminin; yanlış, düzensiz dışkılama, ıkınma ve beslenme düzensizliğiyle ilgili olduğu biliniyor. Bazı araştırmalar yüksek posalı beslenmenin hemoroid tedavisinde etkili olduğunu gösteriyor. Beraberinde bol su içmek gerekiyor. Günde 15-20 gram lif alınması kilit noktayı oluşturuyor. Bazı durumlarda artırılması gerekirse çorbaya veya yoğurda bir iki kaşık kepek ekleyerek bu ihtiyaç gideriliyor.  Aniden çok fazla posa alımına geçmek de fayda yerine zarar getiriyor. Karın ağrısı ve aşırı gaz oluşumuna yol açabildiği için buna dikkat edilmesi gerekiyor.

Tüketilmemesi Gereken Besinler

  1. Ekşi ve acı gıdalar,
  2. Alkol,
  3. Fermente edilmiş ürünler,
  4. Kafein içeren içecekler,
  5. Rafine gıdalar,
  6. Yoğurt ve süt ürünlerini aşırı tüketmek,
  7. Tuzu çok fazla tüketmek,
  8. Patlıcan ve domates gibi gıdalar, içinde asit barındırması ve dolayısıyla makat bölgesinde tahrişlere neden olacağından dolayı tüketilmemesi önerilir.
  9. Kabızlık nedeni olan yiyecekler: muz, çikolata, dondurma, peynir vs.

Basur belirtilerini hafifletmek için önerilen gıdalar, genel olarak sağlıklı beslenme için tavsiye edilen gıdalarla aynıdır.  Ancak basur tedavisi için sadece beslenme şeklinizi değiştirmenizin yeterli olmadığını unutmadan hastalığın ilerlemesi durumunda basur tedavisi için doktora görünmeli ve uzman kontrolünde bir tedavi programı oluşturulmasını sağlamalısınız.

Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler