Hazır Gıdalar ile İlgili Şok Edici 30 Bilgi

1. Kötü beslenme, kokain ve eroin gibi bağımlılık yapıcı maddelerin yaptığı gibi beyin aktivitelerini değiştirir.

2. Alloxan, fasd food ürünlerin katkı maddesi olan beyaz un’un beyazlaştırılma aşamasında kullanılır. Bu kimyasal bileşen pankreas hücrelerini öldürerek diyabete yol açar. Bu sebeple bilim adamları tarafından deneylerde farelere verilir.

3. Amerikada beş çocuğun dördü Mc Donalds’ın logosunu üç yaşındayken tanır. Kendi adını bilmeden önce bu logoyu tanımaları çocukların obez olma ihtimalini bir hayli arttırmaktadır. Bu riskin ülkemizde de arttığını görmekteyiz.

Obezite, Fast Food, Hazır Gıdalar

4. Hamilelik sırasında abur cubur yiyen kadınların, çocuklarının obez olma ihtimali bir hayli yüksektir.

5. Düzenli olarak fasd food tüketmek karaciğerde hepatit etkisi oluşturur. Özellikle patates kızartması, kızarmış tavuk ve kızarmış soğan bu kategoride yer alırlar.

6. Nutella’nın bir yıl içinde sattığı kavanoz sayısı, Çin Seddi’ni sekiz kez kaplayabilir.

7. Fast food tüketen bireylerde; yüksek tansiyon, obezite, bölgesel yağlanma, sinirlilik ve hırçınlık, Kemik erimesi riski, Çocuklarda gelişim bozukluğu vb. hastalıklar daha sık görülebilir.

8. Tek bir hamburgerin içinde yüzlerce, hatta binlerce farklı sığır eti olabilir.

Karın Bölgesi Yağlarını Eritmenin 7 Yolu


9. 1979’da Daniel White adındaki polis memuru kendisini işten atan belediye başkanını ve yeni danışmanını herkesin gözü önünde öldürür. İdam edilmesine kesin gözüyle bakılan Daniel White mahkemeye çıktığında avukatı tarafından inanılmaz bir iddia ortaya atılır. “Bol şekerli abur cubur yemeyi çok seven White olay sabahı, içi kremayla doldurulmuş aşırı şekerli twinkie keklerinden fazla sayıda yemiş, üstelik üzerine bir de bardak bardak coca cola içmiştir. Aldığı fazla miktardaki bu şeker beyin kimyasını etkileyip White’ın aklını başından almış ve cinayeti işlemesine sebep olmuştur” diye savunma yapar. Jüri farklı incelemelerde bulunduktan sonra Avukatın iddiasını doğrular ve Daniel White az bir ceza ile kurtulur. Bu olay tarihe ‘Twinkie Savunması’ olarak geçer.

10. Yapılan çalışmalar, sağlıksız ve dengesiz beslenen öğrencilerin, okul başarısında düşüş olduğunu ortaya koyuyor. Özellikle sabah kahvaltısının başarı, öğrenme kabiliyeti, konsantrasyon ve ezber yeteneği üzerinde doğrudan etkisi var.

11. Fast-food ürünlerindeki yağların çoğu hayvansal kaynaklıdır. Bu ürünlerin sodyum ve özellikle doymuş yağ miktarı, diğer besin öğelerine göre daha fazladır. Bu durum başta kroner kalp hastalıkları ve kanser olmak üzere, diğer birçok kronik hastalık için risk oluşturmaktadır.

Hazır Gıdalar ile İlgili Şok Edici 30 Bilgi


12. Hazır gıdaları tüketerek aldığımız yağlar insanda açlık hissi oluşturur. Beynimiz daha fazla yememiz yönünde bizi tetikler.

13. Jelatin; domuz, sığır, balık ve kümes hayvanlarının deri ve kemiklerine; asit ve kireç karıştırılarak elde edilen bir proteindir. Hazır gıdalarda çeşitli amaçlarla kullanılır.

14. Vanilya aromalı bazı yiyeceklerde kullanılan Castoreum (kunduz yağı); kunduzun anal bezlerinden elde edilmektedir.

15. Jöle fasulyelerinin etrafındaki parlak kaplamaya, Tayland’a özgü bir böcek olan Kerria lacca’nın salgılarından türetilen gomalak adı verilir. .

Hazır Gıdalar ile İlgili Şok Edici 30 Bilgi

16. Carmine, genellikle dondurmada bulunan kırmızı ve kahve renkli gıda renklendiricisidir. Değişik kaktüslerde parazit olarak yaşayan bir böcek olan Carmin’den elde edilir.

17. Karragenan, Avrupa, Asya ve Amerika’da farklı deniz yosunlarından üretilen bir maddedir. Kıvam arttırıcı ve ayrıştıcı özelliklere sahiptir. Ciddi hastalıkları tetikleyebilir.

18. Tavuk eti, nugget’ın ana maddesi değildir. Ana maddeler; sinir, kan damarı, deri, kıkırdak ve kemiktir.

Hazır Gıdalar ile İlgili Şok Edici 30 Bilgi

19. Pamuk şekeri, bir diş hekimi tarafından icat edilmiştir.

20. 2.500 kilo patates cipsi yapmak için yaklaşık 10.000 kilo patates gerekir.

21. 11 gram şeker ile 90 gram üzüm aynı enerjiyi içeriyor. Ancak üzümde fosfor, A vitamini ve potasyum bulunurken şekerde ise vitamin ve mineral bulunmaz.

Hazır Gıdalar ile İlgili Şok Edici 30 Bilgi

22. “Pepsi” kelimesi hazımsızlık anlamına gelen “dispepsi” kelimesinden üretilmiştir. Calf Bradham (Gazozu icat eden kişi) içeceğin sindirime yardımcı olacağına inanıyordu.

23. Abur cubur yiyen çocuklarda sonraki dönemlerde öfke kontrol problemi yaşadıkları görülmüştür.

Hazır Gıdalar ile İlgili Şok Edici 30 Bilgi

24. Genel gıda boyaları ve sodyum benzoat gibi katkı maddeleri ile koruyucu maddeler, çocukların daha hiperaktif olmalarına, dikkat dağınıklığına ve hastalıklara karşı daha az bağışıklık kazanmasına neden olur.

25. Araştırmacılar, hazır yiyeceklerin ve sağlıksız yaşam biçimlerinin artması nedeniyle Çin’de meme kanseri oranlarının yükseldiğini ileri sürüyor.

26. Bir araştırmada hazır gıdalardan beslenen hamam böceklerinin diğerlerine oranla daha fazla çoğaldığını ortaya çıkarmıştır. Hazır gıdalar

27. Dondurma, yüksek yağlar içerdiği için serinletmek yerine vücudu ısıtır.

Bağımlılık Yapan 10 Yiyecek

Hazır gıdalar

28. Hazır gıda tüketen genç kadınların Polikistik Over Sendromu (PCOS) geliştirme riski daha fazladır. Hazır gıdalar

29. Bir Çocuk Gıda Kampanyası (CFC) araştırmasına göre, bazı bebek mamalarında fazla doymuş miktarda yağ ve şeker var. Hazır gıdalar

30. Meşrubatta kullanılan ve yaygın bir koyulaştırıcı olan dekstrin zarf ve posta pullarında tutkal olarak kullanılır.