Hangi Bitki Çayı Hangi Hastalığa İyi Geliyor?

Bu sorusunun cevabını araştırdık ve 10 bitki çayının etkilerini sizler için derledik:


1.Kantaron Çayı

Orta şiddetteki depresyona karşı faydalıdır. Özellikle menopozda görülen bitkinlik, endişe ve sıkıntıları giderici olarak kullanılır. Yatıştırıcı, sakinleştirici özelliğe sahiptir.

Kantaron Çayı Faydaları

2.Anason Çayı

Mide ve bağırsak gazlarını giderir, hazmı kolaylaştırır. Adet kanamalarının düzenli olmasını sağlar. Anne sütününü arttırır. Sakinleştirici etkisiyle sinirleri yatıştırır, uykusuzluğu önler. Kan dolaşımının düzenli olmasını sağlar ve migren ağrılarını hafifletir.

Anason Çayı Faydaları

3.Ihlamur Çayı

Kan dolaşımını düzenleyen ıhlamur çiçeğinin yatıştırıcı özelliği vardır. Öksürüklerde bağışıklık sisteminizi güçlendirerek, grip ve soğuk algınlığına karşı sizi korur. Göğüs yumuşatıcı, rahatlatıcı, balgam söktürücü ve terletici etkilere sahiptir. ıhlamurun ödem çözücü etkisi olduğundan, böbreklerinizi yormadan, vücudunuzda biriken ödemi indirir.

Ihlamur Çayı Faydaları

4.Limon Çayı

A, B, C ve D vitaminlerini içerir. Soğuk algınlığında, mide bulantısı ve hazımsızlık şikayetlerinde rahatlıkla kullanılabilir. Tansiyonu düşürür, sinir sistemini yatıştırır.

Limon Çayı Faydaları

5.Melissa Çayı

Yapraklar sakinleştirici, gaz söktürücü, terletici ve antiseptik etkilere sahiptir. Huzursuzluk ve sıkıntıları giderir. Baş dönmesi ve kulak çınlaması gibi şikayetleri azaltır. Hazımsızlık, baş ağrısı megrene de faydalıdır.


6.Papatya Çayı

Boğaz, solunum yolu, mide ve bağırsak iltihap ve ağrılarını gidermede faydalı olan son derece yumuşak bir çaydır. Bebeklerde ve küçük çocuklarda gaz söktürücü olarak kullanılır.

Papatya Çayı Faydaları

7.Rezene Çayı

Mide ve barsak hareketlerini arttırır. Uçucu yağı, düz kaslarda meydana gelen spazmları giderici olarak kullanılır. Bronş mukozası üzerindeki salgıları arttırmada ve iltihap gidermede etkilidir. Gaz söktürücü ve süt arttırıcıdır.

Rezene Çayı Nedir. Faydaları

8.Yeşil Çay

Yaşil Çay, bağışıklık sistemini güçlendirir, direnç arttırır. Sakinleştirici etkisiyle sinirleri yatştırır.

Yeşil çay faydaları

9.Zencefil-Ihlamur Çayı

Nefes darlığı, astım, bronşit gibi soğuk algınlıklarına iyi gelir. Gevşetici, sakinleştirici ve terleticidir.

Zencefil-Ihlamur Çayı Faydaları

10.Nane Çayı

Mide-barsak spazmını azaltır, gaz söktürür, hazımsızlığa ve bulantıya iyi gelir. Migren, uykusuzluk ve baş dönmesine faydası olabilir. Nefes almayı kolaylaştırıcı etkisi nedeniyle astım, grip, bronşit ve öksürük için yararlıdır. Heyecan ve korkuyu yatıştırır, sinirleri gevşetir. Ancak nanenin, çay gibi kaynatılarak sıklıkla tüketilmesi durumunda gebeliğin gelişimini olumsuz etkilediği bilinmektedir.


Kaynakça

Yrd. Doç. Dr. Bilal Semih BOZDEMİR, Bitkiler&Çiçekler ve Psikolojimiz, St Clements Universty, 2014.


Galeri için tıklayınız…