No menu items!

Hangi Balık Hangi Ayda Lezzetli Olur?

Tavsiye Yazılar
Diyetisyen Ecem G. ERSEN
Ecem Ersen Kocaeli’nde doğmuştur. Lisans eğitimini Beslenme ve Diyetetik alanında İstanbul Bilim Üniversitesi’nde  tamamlamıştır. İlkokul 3’ten beri profesyonel olarak oynadığı voleybol hayatına üniversite yıllarında tenis branşını da eklemiş olup, bu sporlara halen daha amatör olarak devam etmektedir. Mesleği ile ilgili çeşitli seminer ve eğitimlere katılarak mesleğine katkı sağlamış ve sağlamaya devam etmektedir. Sağlıklı yemek tarifleri geliştirmeye ilgi duyan Diyetisyen Ecem Ersen, mezun olduğu sene Yeditepe Üniversitesi’nde Beslenme ve Diyetetik bölümünde yüksek lisansa başlamış ve eğitimine hala devam etmektedir. Mevcut durumda online diyet ve beslenme danışmanlığı vermeye devam etmektedir.

Hangi Balık Yenmeli?

Her balık kendine has bir lezzete sahiptir ve bazı dönemler bu lezzet daha da katlanır. Üreme dönemi olup olmadığı, suyun sıcaklığı, göçebe balıkların bulundukları deniz suyunun özellikleri, iklimsel özellikler ve yedikleri besinler balıkların lezzetini etkileyen unsurlardan bazılarıdır.

Doğru zamanda tüketilen balık hem lezzet hem de vücuda alınan vitamin ve mineraller açısından çok daha değerli oluyor. Tavuk ve kırmızı ete göre balık daha az doymuş yağ içeriyor. Hatta omega-3 ve protein, B vitamini, folik asit, fosfor, kalsiyum, iyot ve selenyum gibi mineralleri içermesi sayesinde çok zengin bir besin. Bu nedenle haftada en az 2 gün doğru pişirme yöntemiyle balık tüketmekte fayda var.


Hangi Mevsimde Hangi Balık Tercih Edilmeli?

Ocak: Hamsinin tavası da ızgarası da çok lezzetli olur. Palamut, torik, istavrit, uskumru, kefal ve kalkan da oldukça lezzetlidir.

Şubat: Hamsi hala oldukça lezzetlidir. Kalkan mevsiminin başlangıcıdır. Levrek, mezgit ve toriği de es geçmeyin.

Mart: Kalkan, kefal, gümüş, mezgit, izmarit çok lezzetlidir. Lezzetli levrek, mercan, palamut, torik tüketmek için son zamanlar.

Nisan: Mezgitin en lezzetli zamanıdır. Kalkan, levrek, izmarit de çok lezzetlidir. Akya, barbun, tekir, uskumru yenilebilir.

Mayıs: Gümüş, izmarit, mercan, mersin, mezgit, levrek, kaya balığı en lezzetli balıklardır. Mayıs ayı, deniz canlıları ve balıklar açısından çok zengin ve çeşitlilik gösteren bir aydır. Barbun, istakoz, levrek, tekir, dil balığı, pavurya, kılıç, kırlangıç, karides ve iskorpit mayıs ayında lezzetle tüketilebilir.

Haziran: Sardalya, orkinos ve trança oldukça lezzetlidir. Çipura, levrek ve lüfer de tüketilebilir.

Temmuz: Izgarada sardalya yapmak isteyenler kaçırmasın. Zira sardalyanın en lezzetli zamanıdır. Çipura, orkinos ve palamut da lezzetlidir. İstavrit çok lezizdir.

Ağustos: Çinekop, sarıağız, sinarit, kaya balığı, orkinos ve sarıkanat lezzetlidir. İstavrit yine en lezzetli balıktır.

Eylül: Kılıç ve sardalya balıkları hala lezzetlidir. Lüfer, kolyoz, izmarit, barbun, çinekop, çipura, uskumru, kılıç ve kırlangıç eylül ayında da bolca avlanır.

Ekim: Balık sezonunun en canlı aylarından biridir. Sezon açıldı. Palamut yemeden olmaz. Levrek, barbun, torik, uskumru, kılıç ve sardalya çok lezzetlidir.

Kasım: Mutlaka uskumru yiyin. Hamsi, palamut, torik, kefal, levrek, mercan ve barbunu da afiyetle yiyebilirsiniz.

Aralık: Uskumru, lüfer, palamut ve torik lezzetlidir. Tekir bolca avlanır ve hamsinin de tam lezzetli olduğu zamandır. Hamsi olmadan olmaz.


Taze Balık Nasıl Anlaşılır?

Gözler sadece insanoğlunun değil, balıkların da kalbinin aynası diyebiliriz. Balıklar avlandıktan kısa bir süre sonra iyi muhafaza edilmedikleri takdirde tazeliklerini yitirirler. Bu yüzden balık alırken gözlerine dikkat edilmelidir. Taze balıkta gözler parlak ve bombeli, bayat balıkta ise gözler mat ve içe çöküktür. Ayrıca taze balıkta parmağınızla üstüne bastırdığınızda iz oluşmazken; bayat balıkta bastırıp çektiğinizde derisinde iz kalır ve düzelmez.

Sağlıklı Balık Pişirmek

Balığın yağ asitlerini ve besin değerini koruması için balığı aldığınız gün tüketmeniz en önemli unsurlardandır. Bunun yanında fazla yağ tüketiminden kaçınmak için ızgara, buğulama veya fırında olan pişirme yöntemlerinden faydalanmak gerekiyor.

Önceki İçerikAnglikanlar
Sonraki İçerikCrohn Hastalığı
Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler