No menu items!

Hamilelik Döneminde Beslenme

Tavsiye Yazılar

Hamilelikte değişen vücut ile anne adayı hem kendisinin hem de bebeğinin ihtiyaçlarını karşılamak için beslenmesine çok daha fazla özen göstermelidir. Hamilelik döneminde beslenme; anne adayının artan enerji ve besin ögesi ihtiyaçlarını karşılamak, vücutta bulunan besin depolarının korunmasını sağlamak, bebeğin sağlıklı büyüme ve gelişmesini sağlamak ve emzirme dönemine hazırlık yapılarak sütün içeriğini karşılamak amacıyla önem kazanmaktadır.

İdeal kilosu ile hamile kalan anne adayının, hamileliği boyunca ortalama 12 kg alması beklenir.

Beslenme çeşitliliği bu dönemde de önem kazanmıştır. Her öğün bütün besin gruplarından dengeli miktarda alınmalıdır.

Kan şekeri, ara öğünlerle kontrol altında tutulmalıdır.

Mevsimine uygun taze sebze ve meyveler günün her öğününde tüketilebilir, içerdikleri posa ile kabızlığı önlerler.

C vitamini içeren meyveler, demirin vücuttaki emilimini artırdığı için tüketilmelidir.

Kafein tüketimindeki artış; demir, çinko gibi önemli minerallerin vücutta emilimini azaltmaktadır. Kahve, kola ve koyu demli çayların tüketiminden kaçınılmalıdır.

Beyin gelişimi için gerekli olan Omega-3 yağ asitlerinin en iyi kaynaklarından olan balık, haftada 2 porsiyon (350 gr) tüketilebilir. Balık yağı, besin desteği olarak kullanılacaksa, günlük 1 gr alınması yeterlidir.

Doktorunuzun kontrolünde folik asit desteğine devam etmelisiniz. Doğumsal sorunların oluşmasını önleyen folik asit; besinlerde koyu yeşil renkli sebzeler, kuru baklagiller, yağlı tohumlar (kuru yemiş), karaciğer ve süt türevlerinde bulunmaktadır.

Anne ve bebeğin kemik gelişimini sağlayan ve koruyan kalsiyum ve fosfor kaynağı süt grubunu, 3 – 4 porsiyon (2 bardak süt veya yoğurt + 2 kibrit kutusu kadar peynir) tüketmeyi ihmal etmeyin.

Hamilelik ile birlikte ortaya çıkan en önemli sorunlardan kabızlık, ciltte kuruma- çatlama ve ödemin önlenmesi için en az iki litre su içmek çok önemlidir.

Gebelikte sağlıklı kilo kontrolünün sağlanması ve yüksek kalori alımından kaçınmak için kızartma yönteminden kaçınılmalı; ızgara, fırın ve haşlama yöntemleri tercih edilmelidir.

Yemeklerde, hayvansal katı yağlar yerine zeytinyağı tercih edilmelidir.

İçeriği bilinmeyen hazır, paketli ve işlenmiş gıdalardan uzak durulması gerekir.

Son olarak, sigara ve alkolün kesinlikle tüketilmemesi ve sigara içilen ortamda bulunulmaması gerekir.

Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler