No menu items!

Çocukla Kaliteli Zaman Geçirme Yolları

Tavsiye Yazılar
Uzman Klinik Psikolog Deniz Merve ERCAN
2016 yılında Fatih Üniversitesi Psikoloji (İngilizce) alanında lisansını tamamlamıştır. Üsküdar Üniversitesi Klinik Psikoloji alanında yüksek lisansını bitiren Deniz Merve ERCAN klinik psikolog unvanını kazanmıştır. Mesleğine dair bir çok eğitim alan Deniz Merve ERCAN çalışmalarına ve meslek hayatına Türkiye'de devam etmektedir.

Çocuklarımız anne ve babalarıyla kaliteli zaman geçirdikleri zaman; sevilmeyi, kendilerine gösterilen şefkati ve anne baba ile olan sağlıklı iletişimi öğrenirler. Sevgi ve şefkatle büyümüş çocuk da hayatı boyunca mutlu ve başarılı olur, insan ilişkilerinde de sağlıklı iletişim kurar.

Kaliteli Zaman Nasıl Geçirilir?

Günümüzde birçok anne ve baba hafta içi yoğun bir tempoyla çalıştıkları için çocuklarına yeterince vakit ayıramıyor ve bu durum aile içi iletişimi olumsuz yönde etkiliyor. Kaliteli zaman geçirmek, aile üyelerinin hep beraber çocuğun zevk alacağı aktiviteler yapmasıyla olur. Hep beraber televizyon izlemek aktivite yapmak değildir. Birebir çocukla iletişimde olacağınız aktiviteler yapmalısınız.

Ebeveyn, aktivite sırasında ilgisini tamamen çocuğa vermeli, böylece çocuğun ailenin sevgisini hissetmesi sağlanmalıdır.

Aktivite seçimi çocuğa bırakılmalı, “Bugün seninle, istediğin bir etkinlik yapalım, neler yapabiliriz?” diye sorulmalı, çocuğun sıraladığı etkinliklerden o gün yapılması en makul olan aktivite seçilmelidir:

  • Hamur oynamak,
  • Lego oynamak,
  • Gezmek veya parka gitmek,
  • Evcilik oynamak,
  • Saklambaç vs.

Seçilen aktivitelerde, çocuğunuzla birebir iletişimde olup olmadığınıza dikkat ediniz. Çocuğunuzla birebir iletişimde olduğunuz oyunlar ve aktiviteler hem çocuğunuzu daha iyi tanımanıza hem de iletişiminizin güçlenmesine katkı sağlar. Unutmayın ki, çocuğunuzun her istediğini alarak onu sadece anlık mutlu etmiş olursunuz, fakat uzun vadede hatırlayacağı güzel anılar, onunla geçirdiğiniz kaliteli zamanlar vesilesiyle olacaktır.

Ailece etkileşimde olduğunuz her aktivite kaliteli zamandır. Dolayısıyla çocuğunuzun duygu ve düşüncelerini önemsemelisiniz. Kız çocuklarının anneleriyle beraber sofrayı toplaması veya kek yapması; erkek çocuklarının babalarıyla beraber bir şeyleri tamir etmesi veya markete gitmesi, hem kendilerini önemli ve değerli hissetmelerine hem de sorumluluk bilinci kazanmalarına, böylece kaliteli zaman geçirmelerine katkı sağlar.

Dipnot: Çocukları oyun aracılığı ile keşfetmek, aile içi iletişimi güçlendirmek ve çocuk – ebeveyn arasındaki güven ilişkisini oluşturmaya yardımcı olmak amacıyla verilen filial terapi psiko-eğitim programlarına katılabilirsiniz. Böylece çocuğunuzla daha iyi iletişim kuracak, çocuğunuzun problem çözme becerileri kazanması ve sorunlu davranışlarını azaltması konusunda ona nasıl yardımcı olabileceğinizi oyun aracılığıyla öğrenmiş olacaksınız.

Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler