No menu items!

Güneş Sistemi ve Gezegenler Hakkında 25 İlginç Bilgi

Tavsiye Yazılar
 1. Güneş sistemi, Güneş’i ve yer çekimi nedeniyle etrafında dönen tüm nesneleri içerir. Buna gezegenler, kuyruklu yıldızlar, asteroitler, meteoroidler ve ay gibi şeyler de dahildir.
 2. Daha önce, güneş sisteminde dördü iç gezegen (Merkür, Venüs, Dünya ve Mars) dördü dış gezegen (Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün) olmak üzere sekiz gezegen bulunurdu. 2008 yılı itibariyle beş cüce gezegen daha keşfedildi. Bu cüce gezegenler Plüton, Ceres, Eris, Makemake ve Haumea’dır.
 3. İç gezegenler (karasal gezegenler olarak da bilinir) daha küçüktür ve çoğunlukla kaya ve metalden oluşur. Dış gezegenler ise (gaz devleri olarak da bilinir) çok daha büyüktür ve çoğunlukla hidrojen, helyum ve diğer gazlardan oluşur.
 4. Güneş, Güneş Sistemi’nin bilinen kütlesinin yüzde 99.86’sını, Jüpiter ve Satürn ise geri kalan kütlenin çoğunu oluşturur. Merkür, Venüs, Dünya ve Mars ise güneş sistemi kütlesinin çok küçük bir kısmını oluşturur.
 5. Güneş sisteminde 1 Güneş, 8 gezegen, 5 cüce gezegen, 181 ay, 566.000 asteroit, 3.100 kuyruklu yıldız keşfedilmiştir.
 6. Jüpiterin uydusu olan Ganymede, Merkür ve cüce gezegenlerden (Plüton, Eris, Haumea, Makemake, Ceres) daha büyüktür.
 7. Güneş, ortalama büyüklükte bir yıldız olarak kabul edilir ama bir milyon Dünya, güneşin içine sığabilir.
 8. Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün’de katı yüzeyler yoktur. Bu nedenle bu gezegenlerde yürümek dahi mümkün değildir.
 9. Plüton’a uçakla en az 800 yılda gidilir.
 10. Güneş sisteminde bilinen en yüksek dağ, Vesta adında bir asteroit üzerindedir. Yüksekliği 22 kilometre civarı olan bu dağ Everest Dağı’nın üç katı yüksekliktedir.
 11. Mars’ta gün batımı mavi olarak görünür.
 12. Güneş sistemi, büyük bir balona benzeyen ve heliosfer adı verilen tabakayla çevrilidir. Güneş tarafından üretilen yüklü parçacıklardan oluşan heliosfer, gezegenleri ve diğer nesneleri kozmik ışınlar olarak bilinen yüksek hızlı yıldızlararası parçacıklardan korur. Heliosferin içindeki bazı gezegenler, güneş ışınlarının zararlı formlarından korunmalarını sağlayan ve manyetosfer (manyetik kalkan) olarak adlandırılan kendi tabakalarına sahiptir. Dünya çok güçlü bir manyetosfere sahipken, Mars ve Venüs’te manyetosfer bulunmuyor.
 13. Bilim adamları, ay kayalarını (bulunabilen en eski nesnelerden bazıları) incelediklerinde güneş sisteminin yaşının yaklaşık 4.5 milyar olduğunu buldular.
 14. Güneş, %70 hidrojen, %28 helyum %1.5 karbon/azot/oksijen, %0.5 diğer elementlerden oluşur.
 15. Güneşin kutup çapı (kuzey / güney) ile ekvatoral çapı (doğu / batı) karşılaştırıldığında sadece 6 mil fark bulunur. Güneşin büyüklüğü düşünüldüğünde bu fark mükemmele yakındır.
 16. Plüton 1930 yılında keşfedilmiş ve keşfinden bu yana güneşin etrafındaki turunu tamamlayamamıştır. Plüton’da 1 yıl 248 Dünya yılına eşittir.
 17. Güneşe en yakın gezegen olan Merkür’ün (+427 santigrat) en sıcak gezegen olabileceği düşünülüyor. Ancak Güneş Sistemi’ndeki en sıcak gezegen Venüs’tür (460 santigrat). Venüs’ün çok sıcak olmasının nedeni ise kalın karbondioksit atmosferinin sera etkisi yaratmasıdır. En soğuk gezegen ise -200 dereceyle Neptün’dür.
 18. NASA’nın hesaplamalarına göre, Plüton dahil Güneş Sistemi’ndeki tüm gezegenleri Dünya ile Ay arasına yerleştirirsek 2092 km boş alan kalıyor.
 19. Merkür ve Venüs’ün doğal uydusu yoktur.
 20. Güneş Sistemin‘de popüler olmayan cüce gezegen Ceres, Plüton’dan 129 yıl önce keşfedilmiştir.
 21. Güneş sisteminin en büyük gezegeni Jüpiter’dir. Ancak Jüpiter’in 1 günü diğer tüm gezegenlerin günlerinden kısadır. Jüpiter’de bir gün 9 saat 50 dakika, bir yıl ise 4332 gündür.
 22. Dünya’nın dönüşü her yüzyılda yaklaşık 17 milisaniye yavaşlamaktadır.
 23. Satürn, en fazla uydusu olan gezegendir. Günümüze kadar 150’den fazla uydusu keşfedilmiştir.
 24. Venüs kendi etrafındaki turunu yaklaşık 243 günde tamamlarken Güneş etrafındaki turunu ise yaklaşık 225 günde tamamlar. Bu nedenle Venüs’ün 1 günü 1 yılından daha uzundur.
 25. Güneş Sisteminde bir birine en uzak komşu gezegenler Uranüs ve Neptün’dür. Aralarındaki mesafe 1.5 milyar kilometreden fazladır.
Önceki İçerikAziz NESİN
Sonraki İçerikYusuf Ziya ORTAÇ
Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler