Popüler Akımlardan: Raw Food (Çiğ Beslenme)

Raw food, yani “çiğ beslenme” modeli yemekleri pişirmeden tüketmeyi savunan bir beslenme modelidir. Besinler, herhangi bir ısıl işlem olmadan (kızartma, kavurma, haşlama) tüketilir. Bu görüşe göre; çiğ besinlerin içinde yararlı birçok enzim vardır.

Devam

Popüler Diyetlerden: İsveç Diyeti

İsveç diyeti; karbonhidrat oranı düşük, yağ ve protein oranı yüksek olan bir beslenme modelidir. Aynı zamanda İskandinav ya da Danimarka Diyeti olarak da bilinmektedir. Günlük kalori miktarı 1000 kaloriden az düşük kalorili bir diyet olup ve 2 haftada 7-20 kilo vermeyi hedefler.

Devam

Popüler Diyetlerden: Makrobiyotik Diyet

Makrobiyotik diyet; kısa sürede zayıflamak yerine uzun vadede bireyin beslenme davranışını değiştirmeyi ve makrobiyotik düşünceyi benimsetmeyi hedefler. Asya felsefesine göre, evrendeki her şey “yin ve yang” enerjilerine göre ayrılır.

Devam

Popüler Diyetlerden: Akdeniz Diyeti

1960’lı yıllarda Keys ve arkadaşlarının yaptığı araştırmalarda, koroner kalp hastalıklarının beslenme alışkanlıklarıyla ilişkisi gösterilmiştir. Bu şekilde, Akdeniz Diyeti’nin beslenme temelleri atılmıştır.

Devam

Popüler Diyetlerden: Alkali Diyet

Alkali diyetin temeli: Vücudun pH dengesine odaklanmaktadır. Bu teoriye göre; vücudu asit yapan besinlerin tüketimi azaltılırsa vücutta kilo kaybı ve hastalıkların azaltılması gibi olumlu sonuçlar görülmektedir.

Devam

Popüler Diyetlerden: Dukan Diyeti

Bu diyet modeli Fransız Beslenme Uzmanı Pierre Dukan tarafından oluşturulmuştur. 2000 yılında ise bu beslenme modelini ayrıntılı anlattığı “Dr. Dukan Diyeti” kitabı basılmıştır.

Devam

Vejetaryen Beslenmede Önemli 7 Mikro Besin

Bazı vejetaryen beslenme modelleri süt ve süt ürünlerini, yumurtayı diyete eklerken, bazıları ise tamamen hayvansal kaynaklı gıdaları diyetinden çıkarmaktadır. Bu bireylerin beslenme düzenlerini; sebze, meyve ve yağlı tohumlar oluşturmaktadır…

Devam

Veganlara Özel 8 Süt Alternatifi

Eğer katı bir vejetaryenseniz ya da laktoz intoleransınız mevcutsa size aşağıda vereceğim süt tariflerini deneyebilirsiniz: 1.Soya Sütü Malzemeler: 250 g soya

Devam