Anime sevenlerin veya anime izlemeye başlayacak olanlar için izlenmesi gereken Studio Ghibli filmlerini derledik. Bilindiği üzere Studio Ghibli kaliteli anime filmleri ile adını tüm dünyaya duyurmuş bir animasyon şirketidir. Isao Takahata ve Hayao Miyazaki burada unutulmaz filmlere imza atmışlardır.


The Secret World of Arrietty – Aşırıcılar IMDb: 7.6

Mary Norton’ un ‘’The Borrowers’’ adlı kitabından uyarlama olan bu sevimli film bizlere küçük insanların dünyasını masalsı bir hava ile anlatmaktadır. Muhteşem detayları ile kendine hayran bırakan çizimleri filmi izlemek için yeterli bir neden. Bu arada müzikleri de ayrı bir güzelliktedir.


Whisper of the Heart – Yüreğinin Sesi IMDb: 8.0

Yapımcılığını ve senaryosunu Hayao Miyazaki’ nin üstlendiği film, duygu dolu sahneleri ile kalbinize dokunacak cinsten. Kitapların, hayallerin ve aşkın güzel bir şekilde harmanlandığı, bittikten sonra bile gülümsemenize engel olmayacağınız izlenesi bir filmdir.


Nausicaä of the Valley of the Wind – Rüzgarlı Vadi  IMDb: 8.1

Film post apokaliptik bir dünyada insanlar ve doğanın bir arada yaşama savaşını anlatmaktadır. Nausicaä adlı prensesin dünyayı eski haline getirmenin yolunu keşfetmesine kadar olan olaylara değinir. Darwinizmin etkilerini açıkça gördüğümüz film Ghibli’ nin en ünlülerindendir.


Kiki’s Delivery Service – Küçük Cadı Kiki  IMDb: 7.9

Fantastik bir öğe olan cadı kavramını sevimli bir şekilde izlediğimiz bu film içinizde sıcak duygular oluşmasını sağlıyor. Sevimli cadımızını küçük kedisi jiji’ yi ise ayrı seveceksiniz.


Castle in the Sky – Gökteki Kale  IMDb: 8.1

Hayao Miyazaki’ nin uçma arzusu ve doğa sevgisinin birlikte işlendiği bu enfes animenin yılı 1986’ ya dayanıyor. Miyazaki’ nin doğanın ve ekosistemin korunması ile ilgili endişelerini burada açıkça görmekteyiz. Animasyon kalitesine hayran kalınan film muhteşem görselliği ile büyüleyici bir yapım.


Grave of the Fireflies – Ateşböceklerinin Mezarı  IMDb: 8.5

Isao Takahata’ nın yönetmenliğini yaptığı film 2. Dünya Savaşı’ ndaki iki kardeşin hayat mücadelesini çok duygusal bir şekilde anlatmaktadır. İçinizin burkulmasına sebep olacak enfes bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. Mutlaka izlenmeli.


Princess Mononoke – Prenses Mononoke  IMDb: 8.4

Ghibli’ nin en sevilen filmlerinden birisidir. Doğa ile insanoğlunun çatışmasını ve doğanın herşeye rağmen üstün geldiğini anlatan bir yapımdır. Kadının gücününde üstünde duran bir film ayrıca.


Howl’s Moving Castle – Yürüyen Şato  IMDb: 8.2

Diana Wynne Jones’ un kitabından uyarlanan detayları ile hayranlık uyandıran bir filmdir. Öyle ki bazı sahnelerindeki sanatsallık detaylara verilen önemi gözler önüne sermektedir. Kendinizi bir masalın ortasında hissetmenize sebep olacaktır. Her halükarda izenmeden geçilmemelidir.


Spirited Away – Ruhların Kaçışı  IMDb: 8.6

Listemizde zirveye en rahat şekilde yerleştireceğimiz Ghibli Stüdyolarının başarısının zirve noktası olan filmdir. 2003 yılında ‘Uzun Metrajlı En İyi Animasyon Filmi’ Oscar’ ını kazanarak başarısını taçlandırmıştır. Yönetmenliği ve senaryosu ise usta yönetmen Hayao Miyazaki’ ye aittir. İçerdiği metaforlar ve yapılan vurgular filmi her kesimden insanın izlemesi için yeterlidir. Müziklerinin kalitesi ise bambaşkadır. Ölmeden evvel izlenmesi gereken filmlerden olduğunu düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 + 18 =