No menu items!

Gaps Diyeti Nedir, Bu Diyeti Kimler Uygumalı?

Tavsiye Yazılar
Diyetisyen Ayşe ÜNAL
Lisans eğitimini Çoruh Üniversitesi (Artvin) Beslenme ve Diyetetik Bölümünde tamamlamıştır.  Öğrenci değişim programı çerçevesinde Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde de 1 yıl eğitim gören Ayşe ÜNAL süreç içerisinde birçok eğitime katılmıştır. Mesleğine ve kariyerine Türkiye'de devam etmektedir.

İnsan sağlığı için bağırsak sağlığı asla yabana atılmayacak derecede büyük öneme sahiptir. Bağırsaklarımız “ikinci beyin” diye nitelendirdiğimiz organımızdır. Bağırsak sağlığı, beslenme başta olmak üzere kişisel temizlik, yaş, cinsiyet, stres, aşırı ve bilinçsiz ilaç kullanımı ve hastalıklarla yakından ilgilidir. Bağırsak sağlığını korumak ise fonksiyonel gıdalardan zengin beslenme ve düzenli fiziksel aktivite ile mümkündür. Bu fonksiyonel gıda grupları probiyotikler, prebiyotikler ve fermente gıdalardır.

GAPS diyeti; ince bağırsaktaki bakteri dengesini sağlayarak disbiyozisi (bağırsak ortamında hastalık yapıcı zararlı mikroorganizmaların hızla üremesi ile ishal, bağırsak geçirgenliğinin artması gibi rahatsızlıklar) giderir, bağırsak duvarındaki hasarı iyileştirerek bağırsak geçirgenliğini (şişkinlik, gaz, kramplara varan karın ağrısı) engeller. Bağırsak geçirgenliği, esasında beslenme ile aldığımız gıda maddelerindeki bütün zararlı, hastalık yapıcı ve vücudun metabolize edemediği ürünlerin kana karışarak bireylerde kalıcı hasarlara neden olmasıdır.  Gaps diyeti; psikolojik, fizyolojik ve otoimmün sistem hastalıklarının semptomlarını azaltması ile tıbbi tedavinin bir parçasıdır.

Gaps diyeti ile asıl amaç sağlıklı bir bağırsak florası sağlamaktır, böylece bireyler sağlıklı bir bağırsak florası kazanmış olurlar. Aslında bu diyet programının günümüzde popüler olması da insanları fermente besin tüketimine yönelterek öncelikle onların bağırsak sağlığını koruması, düzenlemesi ve bazı hastalıkları tedavi etmesi ile ilgilidir.

Gaps diyetinde birinci hedef, hasarlı ve iltihaplı bağırsak sistemini iyileştirmek. İkinci hedef; uygun hazırlama, pişirme, muhafaza ve mayalama tekniklerini hayat geçirmek. Üçüncü hedef ise doktor ve diyetisyen gözetiminde tedavi edilen bağırsakların sağlığının devamlılığını sağlamak.

Gaps Diyetini Kimler Uygulamalı?

Yukarıda da bahsettiğim gibi; sindirim sistemi rahatsızlıklarında, psikolojik (anksiyete, bipolar bozukluk, depresyon vb. hastalıklar) fizyolojik ve otoimmün (akne, alerji, çölyak, diyabet, egzama, gelişme geriliği, astım, gıda alerjileri vb. hastalıklar) hastalıklara sahip bireylerde tıbbi tedavinin yanı sıra semptomları azaltan bir beslenme protokolüdür.

Gaps Diyetinde Neler Tüketmeliyiz?

Gaps diyeti, bireyin temel besin ihtiyaçlarının yanı sıra uygun ölçüde fermente besin, probiyotik ve prebiyotik destekli hazırlanmış bir beslenme düzenidir.

Fonksiyonel besinlerden bazıları: Kurubaklagiller, soğan, sarımsak, bezelye, pırasa, kuşkonmaz, ev yapımı yoğurt, ev yapımı turşu, ev yapımı sirke, arpa, çavdar, kefir, peynir, mayalı ekmek…

Gaps diyetinde bahsi geçen gıdaların aslında günlük beslenmemizde olması gereken önemli besinler olduğu unutulmamalıdır. Bireyler  GAPS diyeti’ni kendi çabaları ile araştırmış olsalar bile diyetisyen gözetimi altında bu diyeti uygulamaları gerekir.

Sağlıklı günler dilerim…

Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler