No menu items!

Frederic Chopin

Tavsiye Yazılar

Polonyalı piyanist ve besteci (1810-1849).

Fryderic Francizsek Chopin, Varşova’ya yerleşen Nicole Chopin adında bir Fransız öğretmeninin oğludur. 1 Mart 1810’da Polonya’nın küçük bir köyünde dünyaya geldi. Babasının mesleği nedeniyle Varşova’nın kültürlü çevresinde büyüdü. Annesi ise onu küçük yaşta müzikle tanıştırdı. Chopin, 6 yaşına geldiğinde ustaca piyano çalıyor ve beste yapıyordu. Yeteneğinin farkına varan ailesi, Chopin’in profesyonel müzik eğitimi almasını sağladı. Ancak kısa süre sonra hem teknik hem de hayal gücü bakımından öğretmeni geçti.

Dahi çocuk olan Chopin dokuz yaşında iken halkın önüne çıkıp piyano konseri verdi. Varşova, konservatuvarını piyano virtüözü olarak bitirdi. Ailesi daha iyi bir müzik eğitimi için onu Viyana’ya gönderdi. 1829’da sahne alan Chopin, etkileyici performansıyla seyircileri büyüledi. Çok başarılı geçen bir turneden sonra Paris’e yerleşti (1831). Soylu çevrelere girdi. Piyanist ve öğretmen olarak, geçimini sağladı. Lisztin aracılığı ile Georg Sand adında kadın bir romancı ile tanıştı (1837). İlişkileri on yıl kadar sürdü. Akciğer veremine bu sırada tutuldu. Aristokrat Chopin ile devrimci Sand arasında anlaşmazlık çıktı. Düzenli bir çalışma ile başarılı eserler veren Chopin’in verimliliği azaldı ve hastalığı ağırlaştı. İngiltere’ye yorucu ve başarılı bir turneye gitti. Bu turne onu çok yordu ve hastalığını iyice artırdı. 17 Ekim 1849’da, 39 yaşında, Paris’e döndüğünde hayatını kaybetti.

Chopin sürekli olarak piyano için eser vermiştir. Sayıları 16’yı bulan Polonezler’i onun kişiliğini belirtir. 61 mazurka, 26 prelüd, 27 etüd, 21 noktürn, 20 vals, 3 sonat, 4 ballad gibi sayısız ve muhteşem yapıtları bulunur. Daha başka türde eserleri de vardır. Chopin, romantik müzik okulunun en büyük sanatçılarından biridir.

Önceki İçerikCem Sultan
Sonraki İçerikWinston Churchill
Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler