Frajil X Sendromu Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Duyunca çok yabancı gelen, ne yazık ki ülkemizde öğrenme bozukluğu ve zihinsel engelli olan birçok çocuğun Frajil X sendromlu olduğu halde test edilmediği için gerçek tanının konulamadığı bir sendromdur.

Almanya’da özel eğitim merkezinde yeni gözlem sınıflarımız dağıtılıyor, bana Anni isimli bir kız çocuğu ile çalışmam söylendi. Çok sevimli, güleryüzlü, kulağında müzik çaları ile yanıma gelen 9 yaşlarında bir kız çocuğu…

Dosyasını aldım, öyküyü okumaya başladım, hatırladığım kadarıyla raporunda şunlar vardı:

  • Geç konuşmaya başlamış, sürekli kelime tekrarları yapıyormuş.

 

  • Geç öğrenme, hızlı unutma, algılamada güçlükler yaşıyormuş.

 

  • Aşırı hareketli, dikkat eksikliği çok fazla.

 

  • Tehlikeli davranışlar sergileyebilir.

 

  • Tuvalet eğitimini 2-3 yıl geç kazanmış.

 

  • Öfke nöbetleri, saldırganlık olabilir.

 

  • Okul çağında kardiyak anormallikler görüldü.

Liste uzun mu uzun, yardımcı öğretmen, Anni ile ilgilenirken öyküye göz attım, zihinsel engel derken, Frajil X sendromu teşhisi konmuş. Kan tahlilleri ve gerekli testler dosyaya eklenmiş.

Evet Frajil X genetik geçişli bir hastalık, zihinsel engelliliğe ve öğrenme bozukluğuna sebep oluyor, çocuğun akranlarından farklı bir gelişim seyretmesine sebep olabiliyor, tamam bunları hatırlıyorum ama?

Aması soru işareti, bir hafta ne yaparım, nasıl çalışırım, ne yapmam gerekiyor, ben daha önce karşılaşmadım böyle çocuklarla…

Dosya ile birlikte sorumlu müdürün odasına doğru koridorda yürümeye başladım, kendisine Anni’yi benden almasını, yoksa bir faydam olamayacağını, bu vaka ile hiç karşılaşmadığımı söylemek için…

Sonra durdum, ne yapıyorsun Murat? Dön hemen sınıfa, 9 yaşındaki Anni, senin yanına gelirken gülerek geldi, sen korku ile müdürün odasına kaçtın, dön ve onu tanı, kendini anlat, onu anlamaya çalış, Anni sana yardımcı olacak dedim.

Tam dolu dolu 9 gün, her gün Anni ve öğretmeni ile çalışmalara katıldım, o kadar çok şey öğrendim ki, meslek hayatıma inanılmaz katkıları oldu.

Hastalığın kesin bir tedavisi yok, özel gereksinimli çocukların eğitim ve tedavilerinde kullanılan yöntemler kullandık, eğitimde amacımız eksik yönleri tamamlayıp bağımlılıkları azaltmak. Anni hareketliliği ve müziği çok seviyordu, kimi Frajil X sendromlu çocuklar ise aşırı içine kapanık olabiliyor.

Anni ile Türkçe ve yabancı müzikler dinleyip danslar yapabiliyorduk. Bu durum aramızdaki ilişkiyi çok hızlı bir şekilde geliştirdi. Müthiş bir spor sevdalısıydı, bana uzak olsa da hayatımın en düzenli 9 günlük sporunu yaptım.

Annesi almaya geldiğinde ufak öfke nöbetleri geçirmesi dışında çok fazla saldırgan davranışını görmedim.

Bu 9 gün çok şey öğretti, evet ismini duyduğum ama çalışmadığım Frajil X sendromunun özelliklerini, bu durumdaki çocuklarla karşılaştığımda neler yapmam ve nasıl çalışmam gerektiğini ama en önemlisi de ne olursa olsun çocuklar ile çalışmanın müthiş bir duygu olduğunu, görebilirsek biz büyüklere çok şey öğretebileceklerini, bunu yaparken her hangi bir kitaba ihtiyaç duymayıp sadece içinden gelen duygularla aktarabileceklerini, yaşamın ve yaşamanın çocuğun gözünde nasıl güzel bir şey olduğunu, en hasta ve en umutsuz anda bile müzik dinleyip spor yapabileceğimi, en önemlisi de hayata hep kulaklığım takılı olarak gülebilmenin çok güzel olduğunu…

Hangi dil, hangi ırk olursa olsun çocuğun hep çocuk olup bizlere çokça şey öğretebileceğini…