Ergen İle İletişimde Anne Babalara Öneriler

Öncelikle ergen ile iletişim şeklinizi değerlendirin. Karşınızdakinin sürekli olumsuz yönlerini mi göz önünde bulunduruyorsunuz? Eğer iletişim kurma şekliniz bu yönde ise bundan bir an önce vazgeçmeniz gerekecek.

Nasıl İletişim Kurmalıyız?

Sağlıklı bir iletişim kurabilmek için öncelikle karşınızdaki kişinin bir birey olduğunu ve düşüncelerine saygı duyduğunuzu ona hissettirmelisiniz. Konuşma şeklinizle onu sürekli eleştiriyor ve olumsuz özelliklerini ön planda tutuyorsanız işinizi daha da zorlaştırıyorsunuz demektir. Genellikle negatif bir iletişim şeklinin bulunduğu durumlarda genç daha asi olacaktır. (Hayır! Sakın! Bir daha yok ! vb. ) Bu şekilde olumsuzluklar ön planda tutulduğunda genç her zaman uyumsuz davranışlar gösterecektir. Oysa olumlu davranışların ön planda tutulduğu iletişim şeklinde genç daha uyumlu ve ılımlı davranışlarda bulunacaktır.

Gençler övgü ister, buna ihtiyaç duyarlar!

Gençler, yaptıklarıyla ve davranışlarıyla var olduklarını ortaya koymak ister. Ailelerinin onları görmesi ve kale almasını onlara saygı duymasını isterler. Bu, ergen bireyin “ben burdayım” deme şeklidir. Çocuğunu ılımlı bir şekilde dinleyen ebeveynler her zaman bu konuda bir adım önde olacaktır. Burada asıl önemli olan, genci dinlemektir.

Unutmamanız gereken şey şudur; onunla konuşurken karşınızda bir yetişkin ya da bir çocuk olmadığını bilmelisiniz . Onlar henüz tam anlamıyla duygu ve düşünce kontrolüne ulaşamadılar. Hala sizin yönlendirmenize ihtiyaç duyuyorlar. Aileler olarak sakin ve kendinizden emin bir şekilde geçmiş yaşamınızdan deneyimlerinizi örneklerle anlatarak çocuğunuzla olan konuşmanızı renklendirmeniz onunla olan iletişiminiz için yararlı olacaktır.


Psikolog Büşra HOCAZADE‘nin yazıları için tıklayınız.