Çörek Adam Çalışması

Siz de benim gibi hem çocuklarla hem de mutfakta zaman geçirmeyi seviyorsanız, “Çörek Adam” çalışması tam bize göre…

Bir anne, bir baba, bir öğretmen ya da herhangi biri olarak çocuklarla çalışmak ve onların duygularını anlamak, anlamlandırmak kolay bir süreç olmasa gerek. Bu çalışmayı öncelikle kendi çocuklarımda uygulamaya başladım hala da kullanırım. Zamanla danışanlar ile başladık, çok olumlu sonuçlarını gördüğüm için sizlerle tanıştırmalıyım diye düşündüm.

Özellikle travma yaşayan çocuklar, duygusal olarak durum ve anılarla mücadele etmek zorunda kaldıklarında, kendi içlerindeki duyguları ifade ederken ve tanımlarken sorunlar yaşamaktadır. Çocuklar, içlerinde yaşadıkları duyguları açıklamada kararsızlık kalabilirler. “Çörek Adam” çalışması, bu gizlenmiş duyguları ortaya çıkarıp çocuğumuz ile olan ilişkilerimizi güçlendirmektedir.

Sevgili anne babalar, bize sadece kağıtlar ve renkli kalemler yardımcı olacak. Eğer çalışmayı değişik renklerde bir haftalık süreçte yapacaksak, 7 tane A4 kağıdına, değişik renklerde, çok basit bir şekilde “Çörek Adam” çizelim. Kağıdı dikey olarak kullanmanızı tavsiye ediyorum. Çocuklarınız ile bir masanın ya da -ben çok severim- halının etrafında buluşun. Çocuğunuza, “Bugün seninle Çörek Adam etkinliği yapacağız, görüyorsun Çörek Adam’ın yüzü boş, burayı istediğin renkteki kalemi alıp, yüzüne hangi ifadeyi çizmek istersen çizebilirsin…” deyin.

Duyguları tanımlamada yardımcı olabiliriz:

Bugün nasıl hissediyorsun?

Örneğin; Mutlu, Üzgün, Endişeli, Sevgi Dolu, Korkulu…

  • Ben bugün çok mutluyum anneciğim, çünkü öğretmenim beni çok sevdiğini söyledi ve bana sarıldı.
  • Çok mutlu oldun demek, peki Çörek Adama nasıl bir ifade çizelim?

  • Gülen yüz, işte çizdim; gözü, burnu ve ağzı, güzel oldu mu anne?

  • Çok güzel oldu, peki sen bugün mutlu olunca, vücudunda nasıl bir değişim oldu. Bana Çörek Adam’da gösterir misin?

  • Anne, tam buraya kalp (❣) çiziyorum, kalbim çok hızlı attı.

  • Sen mutlu olunca kalbin pır pır oluyor demek ki; ne güzel, mutlu olan insanların kalbinde çok güzel hareketler olur kızım.

Bu çalışmada çocuklar, sevgi ve mutluluk gibi duyguların yanı sıra öfke gibi duyguları nasıl ifade ettiklerinin ve nerede hissettiklerinin görsel olarak önlerinde olmasından keyif alıyorlar. Bu çalışma, çocukların kendilerini ifade etmede yardımcı olduğu gibi bizlere de olaylara ve durumlara müdahale konusunda iyi bir başlangıç oluyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 + thirteen =