No menu items!

Doğanın Mucizesi: Karanfil

Tavsiye Yazılar

Karanfil, çok eski çağlardan itibaren bilinen ve hastalıkların tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Ülkemizde genellikle güzel koktuğu için kullanılır. Ancak her evin mutfağında bulunması gereken doğal ilaçlardan biridir. A, K, E ve B6 vitaminleri açısından çok zengindir. Bunun yanı sıra çok iyi bir kalsiyum, potasyum, sodyum, manganez deposudur. İnanılmaz derecede uçucu yağlar içerir. Omega 3 ve Omega 6’nın çok fazla bulunduğu ender bitkilerdendir.

Karanfilin Sağlığa Faydaları

  1. Çok etkili bir antioksidandır. kanserden, solunum yolları hastalıklarına; saçlardan, tırnaklara kadar çok geniş bir alanda sağlığımızı korur.

2. Antiseptiktir; mikropları öldürür.

3. Diş ağrılarını kesmeye yardımcı olur. Ağrı kesici ve mikrop öldürücü özelliği nedeniyle diş hastalıklarında kullanılır. Diş macunlarında aroma olarak da kullanılmasının nedeni de budur.

4. Ağız kokusunu giderir. Sarımsak, soğan ve sigara kokularını bastırmakta etkilidir. Restaurant çıkışlarında kasa yanında karanfil ikram edilmesinin sebebi budur.

5. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

6. Ağız yaralarının giderilmesi veya iyileştirilmesinde etkilidir.

7. Kalbi ve hafızayı kuvvetlendirir.

8. Mide ve göğüs hastalıklarını önlemeye yardımcı olur. Mide yanmalarına iyi gelir

9. Beden ve zihin yorgunluğunun giderilmesinde yardımcıdır.

10. Balgam söker. Öksürüğü keser. Özellikle sigara kullananlar için tavsiye edilir.

11. Mide bulantısını ve kusmayı önler. Hamile bayanların bu tür problemleri aşmasında yardımcı olur.

12. Baharat olarak iştah açar. Hindistan’da yemeklerde çokça kullanılır. Avrupa’da daha çok turşu ve reçellere çeşni katmak amacıyla, bazen de tatlılarda kullanılır.Ülkemizde ise daha çok bitki çaylarında ve hoşaflarda kullanılır.

13. Hazmı kolaylaştırır.

14. Ateşi düşürür.

15. İshali keser (Kaynatılıp içilirse).

16. Gaz söktürücüdür.

17. Cinsel isteği arttırır.

18. Karanfilli su; herhangi bir sindirim sorununu hafifletmek ve mide parazitleri engellemek için tüketilebilir. Kilo vermek için kullanılır.

Tarifi ve Kullanımı

Yarım litre su şişesinin içerisine 3-5 karanfil tanesi ekleyin, 5-10 saat bekletip bir gün içinde tüketin.

Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler