No menu items!

Diyet Yapmadan Nasıl Kilo Verilir?

Tavsiye Yazılar
Diyetisyen Ecem G. ERSEN
Ecem Ersen Kocaeli’nde doğmuştur. Lisans eğitimini Beslenme ve Diyetetik alanında İstanbul Bilim Üniversitesi’nde  tamamlamıştır. İlkokul 3’ten beri profesyonel olarak oynadığı voleybol hayatına üniversite yıllarında tenis branşını da eklemiş olup, bu sporlara halen daha amatör olarak devam etmektedir. Mesleği ile ilgili çeşitli seminer ve eğitimlere katılarak mesleğine katkı sağlamış ve sağlamaya devam etmektedir. Sağlıklı yemek tarifleri geliştirmeye ilgi duyan Diyetisyen Ecem Ersen, mezun olduğu sene Yeditepe Üniversitesi’nde Beslenme ve Diyetetik bölümünde yüksek lisansa başlamış ve eğitimine hala devam etmektedir. Mevcut durumda online diyet ve beslenme danışmanlığı vermeye devam etmektedir.

“Wow” dedirtecek cinsten mucizevi bir besin tavsiye etmeyeceğimi baştan söylemek isterim. Herkesin belli bir dönem veya hayatı boyunca içine dert ettiği bu kilolardan kurtulmak için, diyet yapmadan beslenmeyi yaşam tarzı haline getirmeyi kolaylaştıracak birkaç tavsiyeyle geldim diyebilirim. İstiyorum ki önce vereceğim bu tavsiyelerin her birinde durup bir düşünün. Acaba siz bu davranışı gerçekleştiriyor musunuz veya ne yaptığınızın gerçekten farkında mısınız? Her bir maddede durup düşünüp kendinize dürüst olmanızı tavsiye ederek başlıyorum o halde.

Her lokmadan sonra çatal- kaşığınızı elinizden bırakmaya çalışın!

Neden mi? Çünkü bu davranış sizin hızlı yemek yemenizi engelleyecektir.

Ağzınıza attığınız her lokmayı en az 15-20 kez çiğneyin!

Neden mi? Hem yediğiniz besinin sindirimini kolaylaştıracaksınız hem de yeme sürenizi uzatarak ve daha az yiyerek beyninize tokluk sinyali göndereceksiniz.

Ani bir acıkma ve besine saldırma duygusu hissederseniz derhal su için!

Neden mi? Bazen farkında olmadan kendimizi susuz bırakıyoruz. Beden bu susuz kalma durumunu kişiyi açlık hissi varmışçasına harekete geçiriyor ve bir şeyler yemesine neden oluyor. Bu nedenle gün içerisinde yeterli su içmeyi ihmal etmemek gerekir.

10 dakika kuralı

Oturmuş televizyon izliyorsunuz ve birden öyle bir yemek istiyor ki canınız, kalkıp hemen buzdolabına yöneliyor ve  de en kolay yenebilecek ne varsa onu seçip boşuna kalori alıyorsunuz. Bunu yapmadan önce bedeninizle konuşun. Acaba gerçekten aç mı yoksa şımarıklığından mı bir şeyler istiyor? Eğer karnınız guruldamıyorsa bilin ki şımarıklıktan. O zaman yaklaşık 10 dakika kadar kafanızı başka şeylerle meşgul etmeye çalışın. Kitap okuyun, oyun oynayın vs. Eğer 10 dakika içinde de geçmiyorsa ilk önce su içmeyi deneyin, yine olmadıysa gidip minik bir şeyler atıştırabilirsiniz.

Tabaklarınızı küçültün!

Neden mi? Tabak boyutları büyük olduğunda tabağa koyulan yemek ve dolayısıyla kalori miktarı da farkında olmadan fazlalaşıyor.

Yemeklerden önce 1 bardak su kuralı

Neden mi? Her yemekten 15 dakika kadar önce içeceğiniz 1 bardak su, midenizde hafif bir tokluk hissi yaratacak ve yemek esnasında daha az yemenize sebep olacaktır.

Tuz ve şeker kullanımınızı azaltın!

Tansiyon ve diyabet hastalıklarının başlıca düşmanı olan bu besinleri, azaltarak hayatınızdan çıkarmaya çalışın. Göreceksiniz ki kilo, ödem ve selülitlerde gözle görülür bir azalma olacak.

Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler