No menu items!

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunun Belirtileri

Tavsiye Yazılar

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, çocukluktan başlayan ve yüzde 60-70 oranında, erişkinliğe kadar devam eden bir bozukluktur. Diğer bütün hastalıklar gibi bu bozuklukta da erken tanı ve tedavi olumlu sonuç verir. Tedavi edilmediğinde akademik ve sosyal problemlere yol açabilmektedir.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunun Belirtileri

Aşırı hareketlilik ve dürtüsellik

  • Eller, ayaklar hep hareket halindedir, çocuk oturduğu yerde hareket eder.
  • Oturması gereken durumlarda oturduğu yerden kalkar, sakin durmayı gerektiren durumlarda zorluk yaşar, oyun oynama zorluğu çeker.
  • Hep bir hareketlenme durumu söz konusudur.

Dürtüsellik

  • Sırasını bekleme zorluğu çeker.
  • Soru sorulduğunda sorunun bitmesini bekleyemez, başkalarının sözünü kesebilir.

Anne babalar ve öğretmenlere sorumluluk düşmektedir.

Öğretmenler çocuğun sınıf ortamındaki davranışlarını gözlemleyerek aileye iletmelidir, aile-öğretmen ve ruh sağlığı uzmanı birlikte hareket etmelidir.

Hiperaktivite

  • Bir aktivite ile meşgulken diğerine geçme
  • Sıra beklemede zorluk çekme
  • Çok fazla konuşma
  • Aşırı hareketlilik ve kıvranma

Her dikkat eksikliği yaşayan çocukta hiperaktivite bozukluğu yoktur.

Çocuğa bu durumun bir hastalık olduğu düşüncesi aşılanmamalıdır.

Dikkat Dağınıklığı

Dikkat becerisinin, bireyin duygulanımını değiştiren faktörlere (stres, uykusuzluk gibi) bağlı, geçici olarak bozulması durumudur. 0-6 yaş sürecinde ebeveyn tutumu, TV, tablet ve bilgisayar kullanım sıklığı, çocuklarda dikkat dağınıklığında önemli faktörlerdendir.

Anne babalar, çocuğun beslenme anında da TV ve tablet gibi cihazları çocuğu veya bebeği oyalamak için kullanmamalıdır.

Nasılsa çocuk büyür düzelir diye düşünmemek gerekir, anne ve babaların problem olacağını düşünmediği bazı durumlar düzelmeye engel olabilir. Okullarda öğretmenlerin de DEHB ve dikkat dağınıklığı konularında da bilgi sahibi olmaları faydalı olacaktır.

“Çocuğum unutkan, odaklanmıyor ve hep erteliyor, yapması gerekenleri son ana bırakıyor. Aslında zeki fakat kendini derse vermiyor.” diyen bir ebeveynseniz ve çocuğun öğretmenleri; çocuğun derse odaklanmadığını, sürekli dalgın olduğunu, yazı yazmaktan kaçındığını vb. davranışlarından söz ediyorsa uzman yardımı alınmalıdır.


DEHB Olan Çocuğa Nasıl Davranılmalı?

Çocuğa sürekli uyarıda bulunmamalı, ebeveynin morali iyi olmalı, sabırlı olmalı, uzmanın önerilerine eksiksiz uyulmalı, “Çocuk büyüyünce düzelir, geçer.” fikrini tamamen aklından çıkarmalı ve çocuğa nasihat vermekten kaçınmalıdır.

“Sana ne imkanlar sunduk, bizim zamanımızda böyle imkanlar yoktu. Eğer çalışmazsan iyi bir işin olmaz, ileride pişman olursun.” gibi cümleler çocuk için rahatsız edicidir.

Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler