Tarihe Yön Veren Dahi Kadınlar

18Radyum Elementi / Radyoaktivite – Marie Curie

Radyoaktivite üzerinde detaylı bir şekilde çalışmaya başladı. 1898 yılında yeni radyoaktif bir element olan ve uranyumun radyoaktif çözünmesinden ortaya çıkan polonyumu bulduğunu duyurdu. Aynı yıl Kimyager Eugène-Anatole Demarçay’ın spektroskopi yöntemi ile tanımlanmasına yardım ettiği, doğal radyoaktif element olan radyumun bulunduğunu ilan ettiler. Fransa’da gelişmiş bilim alanında doktora unvanı alan ve radyoaktivite konusundaki araştırmalarından ötürü Nobel Ödülü alan ilk kadın oldu.  Ayrıca radyum ve polonyumun keşfi dolayısıyla Nobel Kimya Ödülü’ne layık görüldü. Bu ödül vesilesiyle tarihte iki Nobel Ödülüne sahip ilk kişi, halen 2 Nobel Ödülüne sahip tek kadındır. Curie’nin ölümü de bilim kaynaklı olmuştur. Laboratuvar çalışmaları sırasında maruz kaldığı aşırı radyasyondan nedeniyle kan kanserinden öldü. Kullandığı not defterleri dahi aşırı radyasyon nedeniyle koruma altında tutulmaktadır.

17 HIV Virüsünü Tanımlama – Françoise Barre-Sinoussi

1983 yılında AIDS hastalığının tedavisine yönelik kurulan çalışma grubunda yer aldı. İki hafta içinde AIDS’e bir mikrop veya virüsün yol açıp açmadığını anlamak üzere 1983’te kurulan bir araştırma grubunda yer alan Barre-Sinoussi, yalnızca iki haftada varsayımının doğru olduğunu keşfetti.

16Bilgisayar – Grace Hopper

Tarihin 16 Dahi Kadını

Amiral Dr. Grace Murray Hopper, yazıyı bilgisayar kodlarına dönüştüren derleyiciyi ve dünyanın ilk kullanıcı dostu kurumsal programlama dili COBOL’u geliştirdi. Yazılım hatalarına verilen ‘bug’ ismi de ilk olarak Dr. Hopper tarafından kullanıldı. IBM-Harvard Mark 1 isimli ilk zengin donanımlı bilgisayarı geliştirmek üzerine çalıştı. Bilgisayarın insanlık tarihini değiştirmesinde hiç kuşkusuz Hopper’in etkisi büyük. Bu yüzden “bilgisayarların annesi” olarak anılır.

15Gizli Haberleşme Sistemi – Hedy Lamarr

Tarihin 16 Dahi Kadını

Sinema tarihinin ilk çıplak kadını olarak dönemin en ünlüsü haline gelen Hedy Lamarr, kırılamaz bir kod aracılığıyla radyo sinyallerini şaşırtarak, mesajların düşmanın eline ulaşmasını engelleyen ‘Gizli Haberleşme Sistemi’ icadını 1941’de patentledi ve istihbarat tarihini değiştirdi. Hitler’in dostu olan bir silah tüccarı ile evlenen Lamarr, evlendikten sonra oyunculuğu bıraktı. Onun iş toplantılarına giderek, gelişmiş silahlara merak saldı ve ardından bu konuda çalışmaya başladı. Bir süre sonra eşinden kaçarak ABD’ye gitti. Tekrar oyunculuğa başladı.
Müzisyen komşusu George Antheil ile nefret ettiği Naziler tarafından hedefi değiştirilemeyecek torpidolar üretme üzerine çalışmalar yapıyordu. Otomatik piyanoların çalışma prensibinden etkilenen ikili, ‘frekans atlamalı yayılı spektrum’ teknolojisini geliştirdi. Bu teknoloji, torpidoyu yönlendiren telsize ait frekansların sürekli değişmesini sağlamaktadır. Gizli haberleşme sistemini Nazilere karşı kullanılsın diye geliştirdi ancak, savaş sırasında hiç kullanılmadı. ABD, bu teknolojik avantajı 1962 Küba Füze Krizi patlak verene kadar kullanmadı. Frekans değişimi sayesinde, telefon hatlarının düşman tarafından dinlenemez hale gelmesi de mümkün kılınmıştır.

14Bulaşık Makinası – Josephine Cochrane

Tarihin 16 Dahi Kadını

Değerli porselenlerini kıran sakar hizmetçisine sinirlenen josephine bir makine icat etmeye karar verir. Günümüz bulaşık makinelerine benzer nitelikte olan makinenin patenti 1886 yılında Josephine Cochrane tarafından alındı. O dönemde, çoğu evde bulaşık makinesinin ihtiyaç duyduğu sıcak su bulunmadığından, Cochrane icadını ilk etapta otellere ve restoranlara sattı.

13Daksil – Betty Nesmith Graham

Betty Nesmith Graham, daksili kendi ihtiyaçları için icat etti. Belgelerdeki hataları düzeltmek için mutfağındaki mikseri kullanarak bir karışım hazırlayan Graham, 1958’de buluşunu patentledi.

12Testere – Tabitha Babbitt

Tabitha Babbitt

Günümüzde dahi mevcut olan odun testerelerinin kullanımında en az iki kişiye ihtiyaç duyulmaktaydı. Tabitha Babbitt ise bu eziyete dur diyerek 1813’te dünyanın ilk daire testeresini insanlığa armağan etti.

11Lazerle Katarakt Ameliyatı Cihazı – Patricia Bath

Tarihin 16 Dahi Kadını

Patricia Bath, 1988 yılında katarakt ameliyatında devrim yaptı. Katarakt ameliyatının lazer kullanılarak çok daha kolay ve başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesinin önünü açtı. Bath, cihazını ABD, Kanada, Japonya ve Avrupa’da patentledi ve patent alan ilk siyahi kadın doktor oldu.

10Tek Kullanımlık Bebek Bezi – Marion Donovan

Tarihin 16 Dahi Kadını

Tek Kullanımlık Bebek Bezi icadını bir kadının yapması gayet normal. Çocuk yetiştirmenin zorluğunu kadınlar bilir ve Donovan bu kadınlardan birtanesi. Donovan, su geçirmeyen ve sızdırmayan bir çocuk bezi geliştirdi ve 1949’da Boaters ismiyle bunun satışına başladı. 1961 yılında tek kullanımlık çocuk bezini geliştirdi ve bunu da Pampers ismiyle patentledi.

9Otomobil Sileceği – Mary Anderson

Tarihin 16 Dahi Kadını

Hala icat edilmediğini düşünün… Tam bir kaos hali. Çok şükür Mary Anderson, otomobillerin bir hayli az olduğu 1903’te, sileceği icat etti. Dünyanın büyük kısmını oluştıran muhalif grup ise Anderson’un bu buluşuna dikkat dağıtıcı olabileceğini öne sürerek karşı çıktılar ancak bu icat tüm otomobillerde standart haline gelmişti bile. 1917 yılında, manuel sileceğin geliştirilmişi olan otomatik cam sileceğinin patenti de bir kadına ait: Charlotte Bridgwood’un “Storm Windshield Cleaner”ı.

8Çelik Yelek – Stephanie Kwolek

Tarihin 16 Dahi Kadını

Stephanie Kwolek, çelik yelek yapımında kullanılan Kevlar’ı icat etti. Kevlar en az çelik kadar güçlüydü. Kevlar çelik yeleğin yanı sıra, asma köprü kablosu, kask, kayak ve fren balatası gibi çok çeşitli şeylerin yapımında kullanılıyor.

7Kese Kağıdı – Margaret Knight

Tarihin 16 Dahi Kadını

insanlar mektup zarfı biçimindeki kağıtları kullanarak eşyalarını taşırlarken bu zorluğu gören Knight’ın icat ettiği makine, kağıdı kesip, katlayıp, yapıştırarak, günümüzün kese kağıtlarını ortaya çıkardı. Fikrini çalan kişi mahkemede “Bir kadın böyle yenilikçi bir cihaz yapamaz” diye kendini savunsa da, hakim icadın Knight’a ait olduğuna karar kıldı ve Knight da bu sayede 1871 yılında buluşunu patentleyebildi ve adına da “Quenn” dedi.

6Gaz Isıtma Fırını – Alice H. Parker

Parker , merkezi ısıtma sisteminin mucididir. Sistem, oda sıcaklığını düzenleme ve sıcaklığı odadan odaya taşıyabilme özelliğine sahipti. Daha sonra çizimlerine gazın ısınması yoluyla çalışan fırının projesini de ekledi ve bunun da patentini aldı. Bu sistemle beraber, evde ısıtma amaçlı kullanılan tüm aletler tek bir merkezi ısıtma sistemine bağlandı.

5Katlanır Yatak – Sarah E. Goode

Tarihin 16 Dahi Kadını

ABD’de 1885 yılında patent başvurusu yapan ilk Afro-Amerikan kadını Sarah Goode’nin icadı katlanabilir portatif yatak. Yatak katlanıldığında ise, yatağı saklayan kabin, kitaplık ya da başka amaçlarla kullanılabiliyor. Bu modern hastane yataklarınında ilk versiyonu olma özelliğine sahiptir.

4Renkli Sinyal Fişekleri – Martha Coston

Tarihin 16 Dahi Kadını

Eşini 1847’de kaybeden Coston, kocasının not defterinde renkli işaret fişeği fikriyle ilgili yazdıklarını buldu. Sonrasında 10 yılını bu fikri hayata geçirmek için ordu yetkilileri ve bilim insanları ile çalışarak geçirdi. Ancak Amerikan ordusu alışılagelmiş bir biçimde bu işaret fişeklerinin tüm hakkını üzerine aldı ve Coston’a cüzi bir miktar ödeme yaptığı söylenmektedir.

3Optik Analiz Sistemi – Dr. Ellen Ochoa

İlk Latin Amerika kökenli astronot olan Ochoa, ürün üretiminde robot teknolojisinin önünü açacak “Optik Analiz Sistemleri”ni buldu. Ochoa’nın icadı optik sistem, robot parçalarının kalite kontrolünde kullanıldı.

2Güneş Enerjisi İle Ev Isıtma Sistemi – Dr. Maria Telkes

Macaristan doğumlu biyofizik uzmanı Telkes evlerde kullanılabilen güneş enerjisiyle ısıtma sisteminin mucidi. 1925 yılında yerleştiği ABD’de vatandaşlık alan Telkes Westinghouse Electric şirketinde araştırmacı mühendis olarak çalıştı.

1X-Ray Teknolojisi – Barbara Askins

NASA kimyageri Askins radyoaktif materyali kullanarak film negatiflerinde iyileşme sağladı.