No menu items!

Çölyak Hastalığı ve Beslenme

Tavsiye Yazılar
Diyetisyen Ecem G. ERSEN
Ecem Ersen Kocaeli’nde doğmuştur. Lisans eğitimini Beslenme ve Diyetetik alanında İstanbul Bilim Üniversitesi’nde  tamamlamıştır. İlkokul 3’ten beri profesyonel olarak oynadığı voleybol hayatına üniversite yıllarında tenis branşını da eklemiş olup, bu sporlara halen daha amatör olarak devam etmektedir. Mesleği ile ilgili çeşitli seminer ve eğitimlere katılarak mesleğine katkı sağlamış ve sağlamaya devam etmektedir. Sağlıklı yemek tarifleri geliştirmeye ilgi duyan Diyetisyen Ecem Ersen, mezun olduğu sene Yeditepe Üniversitesi’nde Beslenme ve Diyetetik bölümünde yüksek lisansa başlamış ve eğitimine hala devam etmektedir. Mevcut durumda online diyet ve beslenme danışmanlığı vermeye devam etmektedir.

Çölyak Hastalığı Nedir?

Çölyak hastalığı ince bağırsağın glütene karşı oluşturduğu intoleransı, alerjisidir. İnce bağırsakta villus olarak adlandırılan vitamin ve minerallerin emilimini sağlayan küçük, ince uzun çıkıntılar sayesinde emilim gerçekleşir. Çölyak hastalığında bu villuslar zamanla düzleşerek vitamin ve mineralleri emilemez hale getirir. Bunun sonucunda beslenme yetersizliği ve ardından hastalık belirtileri ortaya çıkar.

Çölyak Hastalığının Tedavisi Nedir?

Çölyak hastalığı veya glüten enteropatisi olarak adlandırdığımız bu hastalıkta tedavi ömür boyu glütensiz beslenmedir. Glütene alerjisi olan bu bireylerden hepsinde olmamak kaydıyla birçoğunda laktoz intoleransı da gelişebilmektedir.  Bu konuda da kişinin dikkatli olması gerekmektedir. Ülkemizde kilogramında 20 mg’dan daha fazla glüten içermeyen gıdalar glütensiz gıda olarak kabul edilmektedir.

Glüten İçeren Besinler Nelerdir?

Buğday, arpa, yulaf ve çavdardan uzak sıkı bir diyete ihtiyaç vardır. Ancak pirinç ve mısır rahatlıkla tüketilebilmektedir. Un, ekmek, bulgur, irmik, şehriye, kuskus, kepek, simit, kraker, kek, börek, poğaça, pasta, kurabiye gibi unlu mamüller, glüten içeren hazır ketçap, mayonez, sirke, dondurma külahı, unlu tatlılar, galeta ununa bulanmış herhangi bir gıda, malt kullanılan içecekler, glüten ilave edilen hazır soslar, un ilave edilen çorbalar, glüten içeren sakız ve çikolatalar yasaklar listesindedir. Tuzlu ve soslu kuruyemişler glütenle yapıştırıldığı için uzak durulmalıdır. Ancak çiğ olarak tüketilmesinde bir sakınca yoktur. Küçük bir detay olarak kağıt bardaklarda da glüten bulunmaktadır. Kağıt bardak yerine cam veya plastik tercih edilmelidir.

Glüten İçermeyen Serbest Besinler

Mısır, pirinç, kestane unu, soya unu, karabuğday, kinoa, nohut unu, patates, üzüm çekirdeği unu, yumurta, reçel, evde çekilmiş güvenli baharatlar, bal, una batırılmamış balık, kırmızı et ve tavuk, tüm sebze, meyve ve katkısız yağ çeşitleri, tüm bakliyatlar yani fasülye, mercimek, nohut, barbunya, soya fasulyesi, börülce serbest olan yiyeceklerdir.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Glütensiz diyetin en önemli noktalarından biri “besin etiketi okuma alışkanlığı” kazanmaktır. Dışarıda paket olarak satılan tüm yiyeceklerin içeriğine bakılması şarttır. Etiketi olmayan ürünler kesinlikle tüketilmemelidir.

Paketli alınan gıdaların üzerinde GLUTEN FREE amblemi aranmalıdır.

Doğal gıdalara yönelmeli, çoğunlukla işlenmemiş besinler tercih edilmeli ve risk en aza indirilmelidir.

Dışarıda yenen bir yemeğin içeriği mutlaka ayrıntılı bir şekilde sorgulanmalıdır.

Buğday unu karıştırılmış mısır ve pirinç ununa dikkat edilmelidir.

Yemeklerin pişirilme ve hazırlık aşamasında birbiriyle temasına dikkat edilmeli, glüten içermeyen besinler glüten içeren besinler ile yan yana gelmemelidir.

Yeni İçerikler

İyi Huylu Prostat ile Prostat Kanserinin Belirtileri ve Tedavisi

Prostat Nedir?Erkeklerde üreme sisteminin bir parçası olan prostat, ortalama 18-20 gr ağırlığında olan ve idrar torbasının çıkışını çevreleyen bir salgı...

Benzer İçerikler