No menu items!

Çocukların Yetenekleri Nasıl Geliştirilir?

Tavsiye Yazılar
Pedagog Ayça ERSEN PALA
Selçuk Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünde lisans eğitimini; Selçuk Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümünde Yüksek Lisansını tamamladı. Mesleğine dair bir çok eğitime katılmıştır. Çalışmalarına Türkiye'de devam etmektedir.

Çocukların oynadıkları oyunlar, gelecekteki davranışlarını ve ilgi alanlarını etkileyebilir. Çocuklarınızın genel eğilimlerini göz önünde bulundurarak, kendi başlarına keşfetmekte zorlanacakları becerileri geliştirmelerine yardım edebilirsiniz. Geleceğin, çocuklarımız için neler getireceğini bilemeyiz ama birer yetişkin olduklarında önlerindeki seçeneklerin daha çok olmasını sağlayabiliriz.

Yetişkinlerdeki en büyük cinsiyet farklılıklarından biri, erkeklerin nesneleri zihinlerinde döndürme konusunda daha başarılı olmasıdır. Bu farklılık yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkar ve sonraki deneyimlerle şekillenir. 3-5 aylık erkek bebeklerin çoğu, döndürülmüş objeleri tanıyabilirken, aynı yaştaki kız bebeklerin çok azı bunu yapabilir. Bunun dışında bebekler nesnelerin davranışlarını anlama konusunda başka cinsiyet farklılıkları göstermezler.

Farklı oyun türlerinin farklı becerileri geliştirebileceği düşüncesi mantıklıdır. Fiziksel nesneleri ve aralarındaki etkileşimleri keşfetmek, erkek çocukların oyunlarının önemli bir parçasıdır. Erkek çocuklar, oyun bloklarından kuleler yapıp yıkarken, güreşirken, yakalamaca oynarken veya bisiklet sürerken fiziksel dünyanın kurallarını öğrenirler. Kızlar, oyuncak bebekler ve evlerle oynarken, bebeklere bakma ve büyütmenin yanında hassas kas kontrol becerilerini geliştirirler. Ayrıca kızlar oyun esnasında erkeklere oranla daha çok konuşurlar. Bu da okula başladıklarında kızların daha düzgün konuşmalarını ve daha fazla sözcük dağarcığına sahip olmalarını sağlar.

Yön bulma veya diğer uzamsal görevler içeren bilgisayar oyunları, erkek ve kız çocukların nesneleri gözlerinde canlandırma ve döndürme becerilerini geliştirir.

Anne babalar, çocuklarının farklı yetenekler geliştirmesine nasıl yardımcı olabilir?

Kız çocuklarını bilgisayar oyunları oynamaya teşvik etmek, uzamsal akıl yürütme becerilerini geliştirebilir. Ayrıca kız çocuklarını küçükken spora başlatmanızı öneririm çünkü ergenlik çağındaki kızlar insanlar üzerinde bıraktıkları izlenimler konusunda çok hassas oldukları için yeni fiziksel beceriler öğrenmek istemeyebilir.

Anneler erkek çocuklarıyla bebeklikten itibaren konuşup onlara kitap okuyarak daha iyi dil becerileri geliştirmelerini sağlayabilir. Ayrıca anne babalar kitap okurken hangi harflerin hangi seslere karşılık geldiğini göstererek okul öncesi yıllarda erkek çocuklarının ses bilimi konusunda farkındalık geliştirmelerini sağlayabilirler. Benzer şekilde erkek çocukların bilgisayar sevgilerini kullanarak onları bilgisayarda hikayeler yazmaya teşvik edebilir veya okumaya ilgi duymalarını sağlamak için savaş uçakları veya dinozorlar gibi bu tarz ilgi çekici konuları içeren kitaplar seçebilirsiniz.

Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler