No menu items!

Çocukların TV İzleme Davranışını Kontrol Etmenin Yolları

Tavsiye Yazılar
Psikolog Kübra DURSUN
Lisans eğitimini Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Psikoloji Bölümünde tamamlamıştır. Aynı üniversitede klinik psikoloji alanında yüksek lisansını tamamlayan Kübra DURSUN yurt içi ve yurt dışı birçok eğitime katılmıştır. Mesleğini ve kariyerini Türkiye'de sürdürmektedir.

Günümüz dünyasında teknoloji gelişmiş ancak doğru kullanılmadığı için birçok problem ortaya çıkmıştır. Özellikle doğru ve yanlış ayrımını henüz yapamayacak yaştaki küçük medya takipçileri bu durumdan çok daha fazla etkilenmekte ve bu durum birçok probleme zemin oluşturmaktadır. Bu nedenle çocukların TV izleme davranışlarına dikkat edilmesi gerekir.

Küçük yaştaki çocuklar; henüz gerçek ile fanteziyi ve rüya ile kurguyu ayırt edemedikleri için çevresinde ve TV’de gördüğü uyaranları gerçek olarak algılar. Bu sebeple çocuklar, TV’deki şiddet içerikli görsellerden yetişkinlerden daha fazla etkilenirler. Çocuk için ürkütücü olabilecek birçok uyaran, çocuğun iç dünyasında gerçek olarak yankı bulmakta ve çocuğun duygu durumunu etkilemektedir. Bu durum, gece kabusları ve uyku bozuklukları gibi sorunlara sebep olabilmektedir.

Yapılan araştırmalar da gösteriyor ki, çok fazla TV izleme davranışı; çocuklarda okul başarısını, duygusal zeka gelişimini ve odaklanma becerisini olumsuz yönde etkilemektedir. Bunun nedeni, televizyonun yoğun olarak görsel algıya hitap etmesi ve tek yönlü iletişim biçimiyle beynin sağ yarı küresindeki dille ilgili bölgenin gelişimini engellemesidir. Günümüzde çocuklarda yoğun olarak dikkat eksikliği, gecikmiş dil ve konuşma problemlerinin görülmesinin sebeplerinden biri de bu durumdur.

Şiddet içerikli eylemler bazı çizgi filmlerde güldürü ögesi olarak kullanılmaktadır. Bu eylemlerin yoğunluğu günümüzde bazı çizgi filmlerde daha da arttırılmıştır. Bu durum da çocuktaki dürtüsel ve duygusal kontrolü zayıflatmakta, olumlu sosyal davranışların azalmasına ve ilişkisel saldırganlığın artmasına sebep olmaktadır.

Yine yapılan bir araştırmada; çocuk ile anne babanın TV izleme süreleri arasında pozitif bir ilişki bulunmuştur. Bu da gösteriyor ki TV izleme alışkanlığı noktasında önce ebeveynlerin kontrollü olması gerekmektedir. Aynı zamanda çocuklar TV’de yalnızca çocuk programlarını değil, yetişkinlere yönelik programları da izlemektedirler. Çocuklar, yetişkin dünyasına ait olan birçok olaya bu sebeple maruz kalmaktadır. Ebeveynler, çocukların izledikleri bu programları denetlemeli ve onların gözetimi altında televizyon izlemelerine dikkat etmelidirler.

2-3 yaşın altındaki çocukların TV izlememeleri, daha büyük çocukların ise günde bir-iki saatten fazla izlememeleri gerekmektedir. Bir iki saatlik zaman dilimi de gün içinde parçalara ayrılarak kullanılmalıdır. İzlenilen ögenin içeriğinin olumlu ve olumsuz yönleri birlikte tartışılmalı ve gerçek yaşamda olmayacak yönleri anlatılmalıdır.

Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler