No menu items!

Yeme Problemleri Olan Çocuğa Nasıl Davranılmalı?

Tavsiye Yazılar
Psikolog Beyza GÜLMEZ
Lisans eğitimini University of Eastern Finland  Üniversitesi ve Fatih Üniversitesinde Psikoloji alanında yapmıştır. Arel Üniversitesi Klinik Psikoloji alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Yurt içi ve yurt dışında bir çok eğitime ve seminere katılan Beyza Gülmez çalışma hayatına Türkiye'de ve Psikodemi Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Akademisinde sürdürmektedir.

Yeme Problemleri

Beslenme; her canlının bedensel, zihinsel, ruhsal ve sosyal yönden gelişmesi için en önemli ihtiyaçtır. Okul öncesi dönemdeki çocuklar, sürekli büyüme ve gelişme içinde oldukları için beslenme yetersizliklerinden en çok etkilenen gruptur. Erken çocukluk dönemindeki çocuklar, beslenme yönünden aileye bağımlıdır. Bu yıllarda kazandırılan doğru beslenme alışkanlığı, çocukların ileriki yaşamlarını sağlıklı bir şekilde yürütebilmeleri için temel bir etkendir. Anne babaların çocuklara karşı genel olarak tavırları onların bütün davranışlarını etkilediği gibi yeme tutumlarını da etkiler. Yemek yeme problemleri çok farklı sebeplere dayanabilir. Yeme konusunda bir sorun varsa önce sebebinin ne olabileceği araştırılmalı ve ona göre bir yol izlenmelidir.

Yeme Problemi Yaşayan Çocuklara Nasıl Davranılmalı?

Çocuklar, davranışlarının büyük bir kısmını gözlemleyerek öğrenmektedirler. Ebeveynin yeme alışkanlığı, beslenme tarzı, sofra kuralları çocuğun davranışlarının şekillenmesinde güçlü bir etkendir. Unutmayın ki siz ne yerseniz çocuğunuz onu yer. Düzenli bir beslenme alışkanlığı olmayan ebeveynlerin çocuklarında yeme problemi yaşanması olasıdır. Çocuklarda yeme alışkanlığının kazanılmasındaki en önemli faktörler; yemek yediren kişinin tutumu, yemek yenilen ortam ve yemektir. Ebeveyn, baskıcı ve otoriter tutum sergilemek yerine yemek yemeyi basit ve heyecanlı bir hale getirmelidir. Yemek saatlerinin, çocuğu mutlu eden saatler olması önemlidir.

Yemek, tüm aile bireylerinin katıldığı keyifli bir sofra ortamında olmalıdır. Öğünlerdeki birlik ve beraberlik, aile sohbetleri çocuğa güç ve güven verecektir. Bundan dolayı çocuk ek gıdaya başladığı andan itibaren sofra kültürünü öğrenmeli ve bu ortama dâhil edilmelidir.

Yemek için belirli bir süre belirleyip çocuk eğer yemek yemeyi reddediyorsa yemek saati bittiğinde tabağını -boş ya da dolu- kaldıracağınızı ona söyleyin. Sofra kalktıktan sonra ise onun için sağlıksız olacak alternatiflerin olmayacağını hatırlatmanızda fayda olacaktır.

Düzenli beslenme için yemek saatlerinin belirlenmesi ve sınırlı ölçüde alternatifler sunup çocuğun seçimine izin verilmesi önemlidir. Ölçünün sizin midenize göre değil, çocuğun midesine uygun olması önemli bir esastır. Sizin belirlediğiniz ölçü onun için çok fazla olabilir bunun için baskı yapılmamalıdır. Yemek hazırlarken çocuğunuzun size yardım etmesine izin verin ki çocukta bir motivasyon oluşsun.

Yeme Problemlerine Karşı Yapılan Yanlışlar

  • Ebeveynin baskıcı ve otoriter tutumu, çocuğun yemeğe karşı negatif bir tutum geliştirmesine sebep olacaktır. Zamanla güç savaşına dönüşen yemek yeme-yememe davranışı, çocukta ebeveynine karşı bir öfkeye yol açacak ve aralarında iletişim bozukluğu başlayacaktır.
  • Baskının yanı sıra şiddet ve ceza tutumu çocukta düşük özgüven ve düşük benlik saygısına yol açacaktır. Diğer yandan her istediği yapılarak çocuğa yemek yedirilmeye çalışılmamalıdır. Aşırı gevşek tutum ise düzenli bir beslenme alışkanlığı kazanmasını engelleyecek ve sadece çocuğun isteklerini yaptırmak için kullanacağı bir araç olacaktır. Aşırı kaygılı ebeveynlerin yemek ile ilgili kaygılarını çocuğa yansıtmamaları önemlidir.
  • İştahsızlığını söyleme, yemeği ağzında tutma ve kusma gibi davranışlarıyla çocuğun yemeğe değil size tepki gösteriyor olabileceğini göz önünde bulundurun.
  • Televizyon karşısında oturtarak, çeşitli oyunlarla eğlendirerek, peşinde koşarak ve ilgisini başka yöne çekerek yemek yedirmek sadece onun karnının doymasını sağlayacaktır. Çocuğu yemeye özendirmek için kullanılan ödül-ceza yönteminden uzak durulmalıdır. Bu tutum çocuğun yemeğe karşı olan içsel motivasyonunu kaybetmesine yol açacaktır. Aynı zamanda çocuğun yemek saatine karşı olumsuz bir şekilde şartlanmasına sebep olacaktır.

Yeme problemi yaşayan çocuğun ebeveyni öncelikle bu problemin neden kaynaklandığını belirlemeli ve ona göre bir yol izlemelidir. Düzenli beslenme alışkanlığının kazandırılması için ortamın ve şartların çocuğun yemek yemekten keyif alacağı bir hale getirilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler