Çocuklarda Sağlıklı Bir Cinsel Eğitim – 2

3-5 yaş Psikoseksüel Gelişim

Bu dönem, çocuğun psikoseksüel gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır. 3-5 yaş arası, çocuğun kendi bedenini tanıdığı ve cinsel kimliğini fark ettiği bir dönemdir. Çocukta cinsiyete yönelik kimlik, 3 yaşından sonra gelişmeye başlamaktadır. Kız ve erkek çocukları, biyolojik olarak karşı cinsten farklı olduklarını idrak etmeye başlamaktadırlar. Cinsiyet farkını somut olarak algılayan çocuklar bir taraftan da karşı cinsin bedensel farklılıklarını anlamaya çalışır. Bu merakı gidermek için evcilik ve doktorculuk oyunlarını oynamaya başlarlar. Oyun oynarken, bedensel farklılıklarını merak ettikleri için, kıyafetlerini çıkararak doktorculuk oynayabilirler. Oyun esnasında birbirlerinin cinsel organlarına bakmak isteyebilirler. Anne ve babalar böyle bir durumla karşılaştıklarında, panik olmadan, onları azarlamadan “Görüyorum ki bazı şeyleri merak ediyorsunuz.” şeklinde bir açıklama yapabilirler. Daha sonra ise çocuklarıyla baş başa kaldıklarında, onlarla cinsel merakları üzerine konuşarak, sorularına cevap vermelidirler. Bunun yanı sıra çocuklara özel bölgelerin gizliliği, mahremiyet ve bedenin hangi ortamda gösterilemeyeceği konusunda gerekli bilgiler verilmelidir.

Bu dönemde hem kız hem de erkek çocukta, cinsel organıyla oynama ve mastürbasyon yapma gibi davranışlar gözlenmektedir. Bu davranış çocuğun bedenini keşfetme arzusunun bir parçasıdır. Mastürbasyon, erken çocukluk döneminde bazı ebeveynleri endişelendirmektedir. Ancak 3-5 yaş arası çocuklar cinsel organlarına dokunarak kendi bedensel farklılıklarını keşfedip buna yönelik meraklarını gidermeye çalışırlar. Ayrıca erkek çocukları kız çocuklarının penisi olmadığını görünce, kastrasyon korkusu geliştirebilirler. Kastrasyon korkusu, erkek çocuğun, penisini kaybetmekten korkmasıdır. Erkek çocukları, kaybetme korkusu nedeniyle, sık sık penisleriyle oynayarak onu kontrol etmeye çalışırlar.

Kız çocukları ise erkek çocuklarının penisi olduğunu fark edince, bunu bir yetersizlik duygusuyla ilişkilendirip, büyüyünce penislerinin olacağını umut ederler. Bu dönemi başarı ile atlatan çocuk cinsel kimliğini kazanacak ve cinsiyet rollerini öğrenmeye başlayacaktır. Atlatamayan çocuk ise yoğun suçluluk duyguları ve cinsel uyumsuzluklar yaşayan bir birey olma yolunda ilerler.

Okul Öncesi Dönemde Sık Karşılaşılan Sorular

Kız Çocuğu: Benim neden pipim yok?

Erkek Çocuğu: Kızların neden pipisi yok?

Bu bağlamda aileler sık sık yukarıda belirtilen sorularla karşılaşabilirler. Sağlıklı bir psikoseksüel gelişim için bu sorunun cevaplanması oldukça önemlidir. Anne ve babaların kız ve erkek olarak iki cinsiyetin birbirinden farklı olduğunu açıklamaları önemlidir. Bu bağlamda kız çocuğunun vajinası ve erkek çocuğunun penisi olduğu, ikisinin cinsiyet olarak birbirinden farklı olduğu açık şekilde ifade edilmelidir. Bunların çiş yapmak için kullanıldığını bilmelidirler. Eğer çocuk merak ediyorsa, resim kartları yardımıyla kız ve erkek çocuğunun bedensel farklılıkları gösterilebilir.

Ben dünyaya nasıl geldim?

8 yaş öncesinde çocuklara cinsel ilişkiyi anlatmanız gerekmemektedir. Anne ve babaların birbirlerini sevdiklerinde bir bebekleri olabileceği açıklanabilir. Eğer çocuk daha fazla soru sormuyor ise bu açıklama yeterlidir. Ona sorduğundan fazla bilgi vermek de doğru değildir. Gereğinden fazla bilgi çocuğun cinsellik konusunda aşırı uyarılmasına yol açabilir. Zamanından önce, yaşı ile uyumsuz cinsel davranışlara ve konuşmalara yönelmesine yol açabilir.

Ancak çocuk “Tamam ama nasıl?” şeklinde bir soruyla ısrar edebilir. Bu soruyu yaşına uygun açıklamak önemlidir. Böyle bir soru karşısında ise şu şekilde bir açıklama yapılabilir: “Babada tohumlar vardır, annede ise yumurta. Babanın tohumlarıyla annenin yumurtaları birleşir. Daha sonra ise bebek annenin karnında güvenli bir yerde büyümeye başlar. Bebek yeterince büyüdükten sonra vajinadaki bir boşluktan dışarı çıkar ve dünyaya gelir.”