Çocuklarda Obsesif Eğilim

Annesi 3,5 yaşındaki Arda ile birlikte, korku problemleri, uyku sorunu ve tırnak yeme şikayeti ile görüşmeye geldi.

Danışanın anne babası 30-35 yaşlarında, iyi eğitim almış çalışan ebeveynler, ilk görüşmede Arda çekingen, içe kapanık bir duruş sergiledi.

Görüşmede anne, Arda’nın babası ile sürekli gerginlik yaşadığını, babası ile sürekli inatlaştığını, anlaşamadığını, yeni ortamlarda uyum sorunu yaşadığını, gece korkularının olduğunu ve son zamanlarda özellikle bir film izliyorsa ya da birşeye konsantre olduysa tırnak yediğini söyledi.

İlk seansta Ardanın yaptığı resimde göz, burun, ağız ve kollar yoktu ve resmi, sol alt köşeden başlayarak yapmaya başladı, ikinci resim kağıdını aldığında ise annesi ile el ele bir resim çizdi. Resimde annesi ile eğlenceli bir ilişkisi olduğuna işaret etti.

Görüşme sürecinde annenin çocuğu ile ilişkisinin bağımlılık düzeyinde olduğunu, çocuğun hareketli ama endişeli bir duruş sergilediğini, oyun terapisi sırasında annenin hijyen ile ilgili takıntılı davranışları olduğunu gözlemledik.

Arda’ya Psikanalitik Hikayeler Testi uygulandığında, güven problemleri olduğu, özellikle baba tarafından baskı altında olduğu, anne ile ilişkisinin babaya göre daha olumlu olmakla birlikte annedeki obsesif davranışların çocukta da olduğu, kirlenmek ya da dış dünyadan zarar gelecek düşüncesi ile kimse ile ilişkiye girmediği görüldü. Çizimlerde özellikle kalem tutuşlarında obsesif belirtiler dikkatimi çekti.

İlk test çalışmalarından sonra Arda ile uyum ve davranış problemleri ve obsesif davranışlar üzerine Oyun Terapisi programını belirledik. Tedavi süresince aileyi, Arda’yı yargılamak yerine iletişim kurarken daha çok paylaşımcı olması gerektiği konusunda uyararak yolcu ettim.

İlk değerlendirme görüşmesi, benim için çok önemli olmakla beraber, yeni bir yola çıkacağımız danışan ve ailesi için de önemlidir. Burada dikkat edilmesi gereken , ailenin gerçek anlamda yola çıkmaya hazır olarak yanıma gelmesidir. Arda için yeni bir başlangıç oldu, ilerleyen haftalarda çok güzel haberler vermek ümidiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty − 1 =