Çocuklarda Kaygı Bozuklukları Görülmesinin Nedenleri

Erişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da kaygı bozuklukları görülebilir. Bununla birlikte çocukların kaygı ve endişe kaynakları ile gösterdikleri belirtiler erişkinlerden farklı olabilir. Çocuklar, normal gelişim sürecinde de birtakım korku ve kaygılar gösterebilirler. Fakat bunlar çoğunlukla geçici niteliktedir ve çocuğun hayatını fazla etkilemezler. Eğer bu kaygı ve korkular, kaybolması beklenen bir yaşta hala devam ediyorsa kaygı bozukluğundan söz edilebilir.

Çocuğun bebeklik döneminde temel ihtiyaçlarının karşılanmaması veya anneye aşırı bağımlı hâle getirilmesi, kaygı denilen durumun önemli bir unsurudur. Bütün gereksinimleri annesi tarafından karşılanan çocuğun anneden ayrılma durumunda kalması, çocukta güvensizlik ve kaygı oluşturabilir. Birden ortaya çıkan çevre değişiklikleri de küçük çocukları endişelendiren en önemli durumlardan biridir. Çocukların yoksunluk ve kayıpları anlamaları zor olduğu için, alıştığı günlük işler, rahat pozisyon ve herhangi bir şeyini yitirmesi halinde kaygı duygusu ortaya çıkabilir.

Aniden memeden kesilme hali veya anne memesinden yoksunluk gibi engellemeler, kızgınlık ve düşmanlık duygularını ortaya çıkararak kaygıya neden olacak çatışmalar meydana getirebilmektedir. İleriki yaşlarda okula başlama, kardeş doğumu, arkadaş edinememe, başarılı olamama, arkadaşları tarafından istenmeme gibi kaygılar görülmekte; ergenlikte ise gencin fizikî görünüşü, varlığını tehdit eden tehlikeler, içsel çatışma, sosyal çatışma, arkadaş ilişkileri ve karşı cinsle ilişkiler ve anne-baba tutumuna bağlı kaygılar görülebilmektedir.

Kaygı bozuklukları olan çocukların hemen hemen hepsinin anne babasında ya da yakın akrabalarında benzer kaygı bozuklukları ve kişilik özellikleri vardır. Ebeveyndeki kaygı bozuklukları, değişik şekillerde çocuklarını etkilemektedir. Ayrılma anksiyetesi ve aşırı koruyucu davranışların güvensiz bağlanma biçimleri ile ilişkili olduğu ve çocukta ruhsal sorunları tetikleyebileceği unutulmamalıdır.

UZM. PEDAGOG MURAT ACAR

Uzman Pedagog Murat ACAR

Çukurova Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi'nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra Eğitim Programlama ve Öğretimi ve Klinik Psikoloji alanlarında yüksek lisans yaptı. Şu anda Adana ve çevre illerde birçok kurum ve kuruluşa danışmanlık yapıp anne-baba eğitimleri vermektedir. Devamını gör...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eighteen + 17 =