Karne Alan Çocuğa Nasıl Davranılmalı?

Karne, birçok çocuk için dinlenme ve eğlenme zamanının geldiğinin göstergesidir. Ancak bazı çocuklar, olumsuz tepki görecekleri endişesiyle yoğun bir kaygı hissederler. Anne ve babanın karneye vereceği yanlış bir tepki, çocuğun duygusal gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir. Ebeveynin sert eleştiri ve tutumları, çocuğun benlik algısının zedelenmesine yol açar. Öz benlik algısı zedelenen bir çocuk ise, her karşılaştığı zorlukta yetersiz olduğunu ve başaramayacağını düşünmeye başlar. Ayrıca aile karneye büyük bir anlam yüklerse, çocuk sadece başarılı olacağı takdirde sevilmeye layık olduğu algısına kapılır. Bu durum ise çocuğun tüm ilişkilerini olumsuz yönde etkiler. Başkaları ile arkadaşlık kurarken hep mükemmel olmaya çalışır. Arkadaşlarının onu sadece başarılı olduğunda seveceğini düşünür ve sevilebilmek için hep mükemmel olmaya çabalar. Bu durum ise çocukta uzun vadede kaygı ve korku bozukluklarına yol açabilir.

Anne ve Babalar Nelere Dikkat Etmeli?

  • Karne, yalnızca çocuğun bazı derslerde gösterdiği performansın eğitmenler tarafından nasıl algılandığını gösteren bir parametredir.
  • Karnedeki notlar hayatta başarılı olup olmamanın nihai bir göstergesi değildir. Bu sebeple çocuğunuzun notlarına gereğinden fazla anlam yüklemeyin. Daima yapıcı ve motive edici bir tutum sergileyin ve çocuğunuzu başarabileceği konusunda teşvik edin.
  • Sert eleştiri, cezalandırma ve başka çocuklara kıyaslama gibi yöntemlerden uzak durun.
  • Çocuğunuzu, karnesindeki kötü notlardan dolayı tatilden ve dinlemeden mahrum bırakmayın ve ondan yalnızca ders çalışması talep etmeyin.
  • Çocuğunuzun neden başarısız olduğunun sebepleri araştırın ve onun bu konudaki fikirlerini dikkate alın.
  • Çocuğunuzun okuldaki başarısızlığına yönelik çözüm yolları arayın. Örneğin, sevmediği dersleri nasıl seveceği konusunda alternatif öğrenme yolları geliştirin.
  • Çocuğunuzun ders çalışma konusunda motivasyonu düşük ise, çocuğunuza verimli bir ders programı oluşturun ve gerektiği takdirde özel ders desteği alın.
  • Maddi ödüller yerine; çocuğunuza sarılmak, onu ne kadar sevdiğiniz söylemek ya da onunla dışarıda güzel bir geçirmek gibi duygusal ve sosyal, teşvik edici ödülleri tercih edin.