No menu items!

Çocuklara Aşk Sözcükleri ile Hitap Etmek

Tavsiye Yazılar

Hiç şüphesiz ebeveynler için çocukları en kıymetli varlıklarıdır. Bebeğin aileye katılmasıyla birlikte hayatları yeni bir anlam, yeni bir yön kazanır. Onları her şeyden korumak, sarıp sarmalamak ve onlara sonsuz sevgilerini göstermek isterler. Eşler, birbirlerine aşklarını göstermek için kullandıkları sözcükleri bir süre sonra çocuklarına yönelik de kullanmaya başlarlar.

Sevgiyi ifade etmenin en doğru yolu çocuğa sıcak bir dokunuşta bulunmak ve onunla göz teması kurmaktır. Ebeveynler bu yolu seçmek yerine çocuklarına “canım, aşkım, sevgilim, bitanem” gibi aşk sözcükleri kullanarak sevgilerini ifade ettiklerini düşünürler.

Peki, çocuklarımıza bu sözcükleri kullanmak ne derece doğru?

Son zamanlarda medya, çocuklarımıza bu şekilde hitap etmenin sevgiyi göstermenin bir yoluymuş gibi bir izlenim bırakıyor bizde. Oysa bu tutum oldukça yanlıştır. Çocuk ebeveynlerin gözünde öncelikle çocuk olmalıdır. Çocuğa “her şeyden önemlisin” mesajı vermek, ruhsal gelişiminde olumsuz etki yaratabiliyor. Bu şekilde verilen mesajlar gelecekte narsist, benmerkezci bir kişiliğin oluşmasına zemin hazırlayabiliyor. Birbirlerine “aşkım, hayatım” gibi söylemleri olan eşlerin çocuklarına da aynı ifadeleri kullanmaları, çocukta rol karmaşası yaratıyor.

Çocuklar yetişkinlik döneminde karşı cinsle kuracağı ilişkiyi ebeveynlerinden öğrenirler. Çocuklar 2,5 – 3 yaşına girdiğinde cinsel kimlik evresi olarak tanımlanan fallik evreye geçiyorlar. Erkek çocukların anneye, kız çocuklarının ise babaya hayranlığı başlıyor. Babanın kız çocuğuna “aşkım, bitanem” gibi kelimelerle hitap etmesi çocuğun annesiyle kurduğu ilişkide rol karmaşası yaşamasına sebep oluyor. Bu durum, annenin otoritesini görmezden gelen çocuğun cinsel kimliğini keşfetmesi ve bireyselleşmesini de engelliyor.

Sonuç olarak; abartılı aşk sözcükleri söylemek, çocuğunuzu daha çok sevdiğiniz anlamına gelmez. Ona ismiyle seslenmek, onu takdir etmek, onunla gurur duyduğunuzu belirtmek ihtiyacı olan sevgiyi fazlasıyla karşılar.

Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler