Çocuk ve Boşanma

Anne ve babanın boşanmasından sonra çocuklar, daha önce tecrübe etmedikleri birçok yeni durumla karşı karşıya kalırlar. Ancak güven duygusunun devamlılığı için çocukların hayatlarındaki rutinlerin ve alışkanlıkların devam etmesi çok önemlidir. Bu sebeple anne ve babanın boşanma kararı ile birlikte çocuklardaki güven duygusu sarsılabilmekte ve çocuklar, geleceğe dair birtakım korkular geliştirebilmektedirler.

Çocuklar, anne ve babalarının kendilerini sevdiklerini somut bir şekilde görmek isterler. Bu sebeple çocuklarla kaliteli vakit geçirmek ve onların değerli olduklarını sözel olarak ifade etmek çok önemlidir. Boşanma sürecinde genellikle ebeveynlerden biri başka bir evde yaşamaya başlamaktadır ve çocuk, anne ya da babasını istediği sıklıkta görememektedir. Bu durum çocuğun “Annem beni sevmiyor.” ya da “Babam beni sevmiyor.” gibi düşüncelere kapılmasına yol açmaktadır. Özellikle okul öncesi dönemdeki çocuklar, yaşadıkları olayları her zaman sebep sonuç ilişkisiyle yorumlayamazlar. Bu sebeple boşanmadan kendilerini sorumlu tutup suçluluk duygusuna kapılabilir ve bu süreçte sık olarak kaybetme korkusu geliştirebilirler. Örneğin, evi terk eden kişi baba ise ve sık sık çocuğu ziyaret edemiyorsa, çocuk “Babam beni artık istemiyor.” düşüncesine kapılabilir. Bu bağlamda “Ya annem de beni terk ederse.” gibi düşünceler de geliştirebilir.

Ayrıca çocuklar, anne ve babalarının ayrı olmasını kabul etmek istemezler. Örneğin, evden ayrılan kişi baba ise, çocuklar babalarının eve dönmesi konusundaki arzularını sık sık dile getirebilirler. Bu süreçte çocuklarda dikkat eksikliği, dürtüsellik ve hiperaktivite gibi sorunlar gözlemlenebilir Bunlarla birlikte çocuklar, kurallara uymama ve öfke patlamaları gibi zorlayıcı davranışlar da gösterebilirler.

Ebeveynlere Tavsiyeler

Çocuğunuzun boşanma kararını hemen kabul etmesini beklememelisiniz. Yetişkinler gibi çocukların da belli bir alışma süreleri vardır. Bu süreçte çocuğunuz, birtakım uyumsuz davranışlar gösterebilir.

Boşanma kararınızı, çocuğunuzun yaşına uygun bir şekilde açıklamalısınız. Çocuğunuzun yanında kesinlikle birbirinizi eleştirmemeli ve boşanma konusunda birbirinizi suçlamamalısınız.

Çocuğunuz, anne ve babasını birbirine düşman olarak algılamamalıdır. Bu sebeple anne ve baba olarak çocuğunuz ile birlikte vakit geçirmeniz önemlidir.

Çocuğunuza “Birbirimizi artık sevgili gibi sevmiyoruz, ama dost kalacağız; biz ayrıldık ama sana olan sevgimiz azalmadı; annen her zaman annen, baban her zaman baban olarak kalacak.” gibi açıklamalarla boşanma kararına açıklık getirmelisiniz.